Remek néptáncos produkciókkal startolt el a Székesfehérvári Királyi Napok

Az öt esztendő után újra nemzetközivé bővült néptáncfesztivál nyitó gálájával kezdődött el hivatalosan vasárnap este városunk legjelesebb ünnepi programsorozata, a Székesfehérvári Királyi Napok. A házigazda Alba Regia Táncegyüttes és a vendég tánccsoportok parádés felvonulást rendeztek, és tették egyetlen óriási, pezsgő színpaddá a Belvárost és környékét. Az augusztus 20-ig tartó Királyi Napokat dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter és dr. Cser-Palkovics András polgármester nyitotta meg a Zichy-színpadon.

A Székesfehérvári Királyi Napok nemzetünk történelmi fővárosának legrangosabb, ünnepi programja, amely hagyományosan augusztus 20-ig várja vendégeit. Az országos hírű, hazánk történelmét életre keltő rendezvénysorozat vasárnap a Nemzetközi Néptáncfesztivál nyitó gálájával vette kezdetét. Nagy öröm, hogy 2019 óta először ismét nemzetközivé vált a fesztivál, az idén 75 éves fennállását ünneplő, házigazda Alba Regia Táncegyüttes meghívására Szlovákiából, Spanyolországból, Mexikóból érkeztek tánccsoportok, és kapcsolódott a Tököli Délszláv Nemzetiségi Együttes is.

A fesztivál vasárnap este parádés felvonulással indult a Táncháztól, a csoportok a Zichy liget mellett haladtak el, majd a Mátyás király körúton az Alba Plazáig, onnan pedig a Városház térre vonultak, végül a Fő utcán érkeztek a nyitó gálának helyet adó Zichy-színpadhoz, ahol óriási tömeg várta őket a lelátón és a színpad előtti téren. A közönség tagjai a jelenlétükkel és tapsaikkal fejezték ki szeretetüket és elismerésüket a táncosok, zenészek és produkcióik iránt.

„Nagyon jó itt lenni és elkezdeni a Királyi Napok összművészeti rendezvénysorozatát, amely gyönyörű hagyománya a városnak! Bízom abban, hogy a következő másfél hét nagyon sok szép pillanatot, élményt és értében gazdag programot fog adni a székesfehérváriaknak, a vármegyében élőknek és a távolabbról hozzánk érkező vendégeinek egyaránt!” – mondta nyitó köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester. Hozzátette, a rendezvénysorozat Székesfehérvár több mint ezer éves múltjához kötődik, amely Szent István által a nemzet történelmi bölcsőjévé tette és teszi ezt a várost. Ebben a másfél hétben sem felejthetjük el azokat a keresztény értékeket, amelyek mentén a város szerveződött és éli a mindennapjait.

A polgármester arról is beszélt, hogy a Királyi Napoknak van egy kapcsolódási pontja is. Jelenleg Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnökségét, és nagy megtiszteltetés, hogy Fehérváron indult útjára az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” országos programsorozat, tisztelegve ezzel is Szent István városa előtt. Dr. Cser-Palkovics András hangsúlyozta, külön öröm, hogy ismét nemzetközivé vált a Néptáncfesztivál, amely sokak kérése volt az elmúlt években. A polgármester külön köszöntötte az Alba Regia Táncegyüttest fennállásának 75. évfordulója tiszteletére.

„Köszöntöm Önöket a nemzet történelmi fővárosában, azon a helyen, amelynek küldetése van, ugyanúgy, mint a magyar nemzetnek. Ezt a küldetésünket a történelmünk során teljesítettük, a jelenben  is teljesítjük, és úgy tesszük teljességgé (…), ahogy tesszük azt a Királyi Napok során is! Szent István városában emlékezünk a múltunkra, és arra támaszkodva, a jelenben és a jövőben értékállóak, értékőrzők és értékközvetítők vagyunk!” – fogalmazott ünnepi beszédében dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter.

Hozzátette, a nemzeti kultúránk az, amely eggyé kovászol, magyarrá tesz bennünket és az elmúlt nemzedékekhez érlel hozzá mindannyiunkat. Különösen fontos ez akkor, amikor Európában a normalitást kell megmutatnunk és megvédenünk. Ezt célozza az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” országos programsorozat is. „Legyünk büszkék arra, hogy magyarok vagyunk, érezzük jól magunkat a kultúránkban és tiszteljük más nemzetek kultúráját, hiszen erős nemzetektől és nemzeti kultúrákból lesz erős Európa.” – emelte ki a miniszter.

A nyitó gála első fellépője a 75. születésnapját ünneplő Alba Regia Táncegyüttes volt, mely bejárta már a világot és mindenhol óriási sikert aratott. Az 1949 óta működő, Európa-díjas együttes tagjai nem hivatásos táncosok, hanem civilek, akik számára a tánc hobbi. Az albások a Patkaporos bál című produkcióval, dél-alföldi táncokkal készültek az estre a Galiba zenekar kíséretével.

A szlovákiai Háj Táncegyüttes Rimaszombatról érkezett a királyok városába. Az 1975-ben alakult csoport kezdetekben gimnazista korosztállyal működött, mára azonban a mintegy 80 fős létszámuk több korosztályra, valamint egy ének- és népzenei csoportra oszlik. A táncegyüttest Szlovákia szerte ismerik, számos díjjal és elismeréssel rendelkeznek.

Spanyolországból a Rosa Del Azafrán csoportot láthatta a közönség. Az ötvenes években alapított egyesület neve egybeforrt Spanyolország egyik legrégebbi fesztiváljával, melyre az ország minden szegletéből érkeznek csoportok. A táncegyüttes a spanyol szellemi és kulturális örökség kutatását tűzte ki céljául, amelyből ihletet merít.

A Tököli Délszláv Nemzetiségi Együttes küldetésének tekinti a magyarországi délszlávok (horvátok, szerbek, szlovének) népi kultúrájának, a néptáncnak és népzenének a gyűjtését, feldolgozását és színpadra állítását.  Mindezek mellett megtalálhatók a repertoárjában a különböző magyar tájegységek dalai, táncai, illetve a volt Jugoszlávia népeinek folklórja. Az együttes tánckarból illetve férfikórusból áll, és az utánpótlás illetve a hagyományőrző csoportokkal együtt mintegy 110 főt számlál.

A mexikói BAFOFIM Ballet Folklorico Fiesta Mexicana az egyik legjelentősebb táncegyesülete a közép-amerikai országnak. 1987-ben kezdte meg tevékenységét azzal a céllal, hogy megőrizze, ápolja Mexikó színes és misztikus kulturális gyökereit, hagyományait. A nagymúltú csoport elkötelezetten terjeszti hazája értékeit hazájában és a nagyvilágban egyaránt.

A gála záró produkcióit az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola Tehetséggondozó csoportja és az ARTE előadásában láthatta a közönség. A tehetséges fiatalok és a felnőttek egyaránt egy-egy mesedarabbal búcsúztak a Zichy színpadtól.

A Nemzetközi Néptáncfesztivál augusztus 15-ig, csütörtökig tart. Addig augusztus 12-13-14-én, hétfőn, kedden és szerdán minden nap az Országzászló téren Királyi Játéktér, a Mátyás király-emlékműnél Térzene, a Zichy-színpadon Királyi Táncpódium, míg esténként a Táncházban Királyi Folkestek és gasztronómiai bemutatók várják az érdeklődőket.

A részletes program a https://kiralyinapok.szekesfehervar.hu/ portálon és a https://www.facebook.com/szekesfehervarikiralyinapok közösségi oldalon olvasható.

(Fotó: Mátay Balázs)

 

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2024. november
h K s c p s v
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Written by Mátay Balázs

2024-08-11

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet

Share This