Miért jó, ha tüsszentünk?

2023-02-08

Tudod, hogy miért kell néha szex közben tüsszentenünk? És, hogy az iguána a világ legtöbbet tüsszentő élőlénye? – Az alábbi cikkből sok más érdekesség is kiderül!

Mi is a tüsszentés?

Az orr egyik feladata, hogy megtisztítsa a belélegzett levegőt a szennyeződésektől és a baktériumoktól. Ezek a „nem kívánt látogatók” legtöbbször az orrváladékba ragadnak. Ha viszont törmelék kerül az orrba, amely irritálja a nyálkahártya érzékeny membránjait (az orrban és a torokban), akkor a végeredmény tüsszentés lesz. A tüsszentés a levegő erőteljes, önkéntelen távozása, mely mindig hirtelen jön, figyelmeztetés nélkül.

Mi válthat ki tüsszentést?

Az irritáló anyagok (por, bors…) mellett allergének és vírusok (például influenza) is tüsszentést okozhatnak.

Normális körülmények között immunrendszerünk megvéd a káros „betolakodóktól”, például a baktériumoktól, melyek betegségeket okozhatnak. Ha allergiásak vagyunk, akkor az immunrendszerünk fenyegetésként éli meg az ártalmatlan organizmusokat is. Ilyenkor tüsszögéssel próbál megszabadulni a „problémától”. Az allergiás emberek számára már kaphatók olyan orrspray-k, amelyek orrüreg gyulladást-csökkentő kortikoszteroidokat tartalmaznak, s így ritkítják a tüsszentés gyakoriságát.

A vírusok szintén tüsszentésre kényszerítenek. Több, mint 200 olyan vírus van, amely megfázáshoz vezethet, ám legtöbbször a rhinovírust okolhatjuk. Amikor betegek vagyunk, fáj a torkunk és a fejünk, rekedtek vagyunk, jön a láz – és a tüsszögés is. Ez a reflex hasonlít a köhögéshez: a felső légutakat hivatott megtisztítani.

Te tüsszentesz, amikor a napba nézel?

A tüsszentést beindíthatja a levegő összetételének vagy hőmérsékletének megváltozása is. Vannak, akik a hirtelen jött hideg levegőtől vagy a napba nézve is ingert éreznek a tüsszentésre. Ennek oka az, hogy ilyenkor az idegeink az agyunkba küldenek egy jelet arról, hogy valami van az orrunkba, aminek nem lenne ott a helye.

Az emberek idegrendszere nagyon hasonlít egymáshoz, ám különbözőek lehetnek a jelek, amelyeket az idegpályák közvetítenek. Ezért fordul elő, hogy mindenki más-más szituációban tüsszent(het). Az erős napfény hatására az emberek 18-20 százaléka kezd el tüsszögni. – Ez (a kutatások szerint) egy genetikailag öröklődő tulajdonság, mely okát a mai napig nem igazán érti senki.

Milyen gyorsan tüsszentünk?

E folyamat során a kipréselt levegő 150 km/órás sebességgel áramlik, és egy tüsszentéssel több mint 100.000 baktérium kerül a levegőbe.

A teljes cikk itt olvasható:

https://fmc.hu/2019/02/19/miert-jo-ha-tusszentunk

 

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2024. április
h K s c p s v
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Written by Temesvári Márta

2023-02-08

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet

Share This
Close Bitnami banner
Bitnami