Kóstold meg a perui földicseresznyét! Nem fogsz csalódni!

A perui földicseresznyét fogyaszthatjuk nyersen, készíthetünk belőle lekvárt, befőttet, szörpöt, csatnyit, zselét, alkotóeleme lehet édes vagy sós salátáknak, desszerteknek, vagy akár csokoládéba is mártogathatjuk. Érdekelnek a receptek is? Akkor olvass tovább!

múltkor már említettem, hogy a perui földicseresznye (aminek számos elnevezése ismert, például inka bogyó, poha, fizálisz, fokföldi egres, ananászcseresznye…) igazi szupertápláléknak számít.

Beltartalmi értékei igencsak figyelemre méltóak: található benne almasav, citromsav, flavonoidok, fizalin (ami a sejtek allergiaérzékenységét csökkenti), fitoszterolok (növényi eredetű, a koleszterolhoz hasonló szerkezetű, gátolja a koleszterin felszívódását, így csökkenti a vér koleszterin szintjét), foszfortartalma pedig a dióval, mandulával vetekszik.

C-vitamin tartalma duplája a citroménak, így segíti az immunrendszer működését, hozzájárul a normál idegrendszeri és pszichés folyamatokhoz. Enyhíti a fáradtságot, kimerültséget. A kollagén képződéséhez is szükség van C-vitaminra, így jól tesszük, ha C-vitaminban gazdag növényeket fogyasztunk, ha azt akarjuk, hogy csontjaink, bőrünk, ínyünk, fogaink, és a porcok is meg tudjanak újulni.

Az inka bogyónak jelentős az A és E vitamin mértéke is. Az A-vitamin támogatja a látást, részt vesz a sejtdifferenciálódási folyamatokban, és hatásos a bőr és a nyálkahártya kiszáradása ellen is. Fehérjetartalma igen magas (14%-os), s rostban is nagyon gazdag (22,5 %).

A népgyógyászatban használták asztma, hepatitis, krónikus bőrgyulladás, reuma, malária kezelésére is. Hatásos lehet prosztata problémák esetén, enyhíti a torokfájást, csökkenti a belső szervek túlműködését, akadályozza a vesekő-képződést, hatással van a lép, a tüdő, a hasnyálmirigy működésére is.

A perui földicseresznye gyümölcse sárga, gömbölyű, két centiméteres bogyó, amit a megmaradó, megérve szalmasárga, felfúvódott csésze vesz körül. A sima, vékony, szilárd, áttetsző héj alatt a bő levű, narancssárgás terméshúsban számos nagyon kicsi, lapos, sárga mag ül.

Az érett termés édes vagy édeskésen savanyú, zamatos; leginkább az ananász és a szamóca ízei keverednek benne. (Bár mindenki másként határozza meg az ízét a már ismert gyümölcsök alapján.) Sokak szerint ez az egyik legfinomabb nálunk is termő trópusi növény. (Például Vasi Szabó János is így véli, aki legutóbb bemutatta Olvasóimnak, hogy milyen termést szüretelt legutóbb birtokán.)

A vitaminban gazdag bogyókat a csésze eltávolítása után a magokkal együtt nyersen fogyaszthatjuk el, vagy lekvárnak, zselének is feldolgozhatjuk, illetve italokba is tehetjük (nyugaton drága koktélok díszítésére használják).

A teljes cikk itt olvasható:

https://fmc.hu/2018/01/28/kostold-meg-a-perui-foldicseresznyet-nem-fogsz-csalodni

 

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2024. április
h K s c p s v
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Written by Temesvári Márta

2023-03-26

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet

Share This
Close Bitnami banner
Bitnami