Az Egyensúly Intézet legfrissebb településindexe alapján Székesfehérvár lett a legfejlettebb vármegyeszékhely, megelőzve Eger és Veszprém városát – derült ki az objektív adatok figyelembevételével készült elemzést bemutató szerdai sajtótájékoztatón, ahol dr. Cser-Palkovics András polgármester ünnepélyes keretek között vehette át a kiváló eredményért járó Településindex-díjat.
Az Egyensúly Intézet még 2024-ben dolgozta ki azt a saját mérési módszert, amely önkormányzati ciklusokon átívelően teszi lehetővé a települések és fővárosi kerületek fejlődésének adatalapú értékelését, egymáshoz viszonyított helyzetük nyomon követését. A legfrissebb elemzést szerdán mutatták be Budapesten, és egyúttal öt kategóriában díjazták a legkiemelkedőbb településeket.
Boros Tamás, az Egyensúly Intézet igazgatója köszöntőjében kiemelte, tavaly készítették el az első településindexet, hogy a facebook, a tiktok és a plakátkampányok világában a valódi, adatvezérelt teljesítményt tudják megmutatni, segítve ezzel a döntéshozókat annak eldöntésében, mely területeken érdemes fejlődniük. Az adatok mögötti trendek nagyon fontosak – emelte ki az igazgató: 53 indikátor figyelembevételével, 360 ezer adat alapján készült a vizsgálat Marek Bertram vezető elemző irányításával. Fontos volt, hogy objektív adatokkal dolgozzanak. Ez tehát nem egy közvéleménykutatás, nem szubjektív benyomás, hanem KSH- és egyéb statisztikai adatok alapján készül, így minden évben ugyanazokat a tényezőket veszik figyelembe. A településindex alapvetően azt méri, hogy a jövő kihívásaival szemben (például gazdasági változások, mesterséges intelligencia terjedése stb.) mennyire reziliens egy település.
A köszöntőt követően öt kategóriában – ötezer fő alatti települések, kisvárosok, tizenötezer fölötti városok, megyeszékhelyek és budapesti kerületek – nevezték meg az első három helyezettet és adták át az elismeréseket. A kisvárosok mezőnyében Balatonfüred végzett az élen, Törökbálintot és Balatonboglárt megelőzve. A tizenötezer fő feletti városok esetében Budaörs a legfejlettebb, Tata ezüstérmet, Gödöllő bronzérmet nyert. A vármegyeszékhelyek közül Székesfehérvár teljesítményét rangsorolta az Intézet az első helyre, Eger feljött a második, Veszprém pedig a harmadik helyre. A budapesti kerületek közül az V. kerület a legfejlettebb, melyet a VI. és az I. kerület követ.
Amint az Egyensúly Intézet 53 indikátor figyelembevételével készített felméréséből kiderült, Székesfehérvár számos területen kiemelkedik a vármegyeszékhelyek mezőnyéből: itt regisztrálták a legmagasabb egy lakosra jutó, szja-alapot képező belföldi jövedelmet (2,87 millió forint), valamint a legmagasabb egy főre jutó iparűzési adót (242 ezer forint). Fejér vármegye székhelye a második helyen áll az egy főre vetített önkormányzati bevételek (657 ezer forint), illetve az ezer főre jutó személygépkocsik számában (471 autó), és a harmadikon az önkormányzati utak kiépítettsége (75,1 százalék), valamint az ezer (meglévő) lakásra vetített épített lakások tekintetében (8,3 lakás). Székesfehérvár az alapszolgáltatáson felüli önkormányzati kiadások (190 ezer forint/lakos), a közcsatorna-hálózatba bekapcsolt lakások aránya (95 százalék), az ezer főre jutó internetelőfizetések (432 előfizetés), illetve az ezer lakosra vetített játszóterek, tornapályák és pihenőhelyek (2,3 rekreációs létesítmény) terén is az élmezőnyhöz tartozik. Az önkormányzat által kiutalt lakások számában (6 lakás/1000 lakos) a város a második helyen végzett.
A díj átadásán dr. Cser-Palkovics András polgármester megköszönte az Egyensúly Intézetnek, hogy felvállalta, elindította a tudományos megalapozottságú kutatást. Hangsúlyozta, hogy nemzetközi, de legalább közép-európai szinten is érdemes lenne elhelyezni a vármegyeszékhelyeket, hogy láthatóvá váljon, mely területeken kell a versenyképesség érdekben fejlődni még a díjazott városoknak is. Hozzátette, az Intézettel közösen dolgoznak egy ilyen, tudományos alaposságú közép-európai kitekintés elkészítésén. Székesfehérvár polgármestere gratulált az összes díjazottnak, s mint fogalmazott, mindez egy-egy közösség elismerése. Ráadásul nem csak azokat dicséri, akik egy adott településen élnek, hanem azokat is, akik a vármegyeszékhely valamelyik iskolájában vagy ipari centrumában dolgozva tesznek a város fejlődéséért. „Az elismerés egyúttal üzenet is: az élet a településeken zajlik, nincs versenyképes ország versenyképes települések nélkül. Közös felelősség tehát, hogy a települések fejlődni tudjanak, mert ha fejlődnek, az számos állami, vagy a nemzet egészét érintő problémára is megoldást, választ jelenthet.” – fogalmazott a polgármester, aki egyébként az Egyensúly Intézet első, 2024-es díjátadóján is részt vett, hiszen Székesfehérvár akkor is az első helyen végzett az objektív összehasonlításban.
A díjátadó ünnepség végén Marek Bertram, az Egyensúly Intézet vezető elemzője bemutatta a mától elérhető telepulesindex.hu honlapot, amelyen elérhetők mind a 3155 település fejlettségi adatai. A honlapon az aktuális állapoton és helyezésen túl az is megnézhető, hogy 2024 óta mennyit lépett előre az adott település. A prémium verzióban pedig paraméterezhető is 16 indikátor, így például meg lehet nézni az iparűzési adó növelésének, csökkentésének hatását is.
(Házi Péter, fotó: Bácskai Gergely)
0 hozzászólás