Adventi tűzmegelőzési bemutatót tartott a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Tűzmegelőzési Bizottság és a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság december 7-én délelőtt Székesfehérváron. A rendezvény kiemelt célja volt a lakosság figyelmének felhívása az adventi időszak lakástüzeinek megelőzésére.
Az ünnepi készülődés során sokan feldíszítik otthonukat, gyertyát gyújtanak. Az évnek ebben az időszakában megemelkedik a lakástüzek száma. Évente 6500 lakás gyullad ki az országban, ez azt jelenti, hogy átlagosan naponta 18 otthonban keletkezik tűz – emelte ki megnyitó beszédében Fülep Zoltán tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, országos tűzoltósági főfelügyelője. Ezekben a hetekben az ünnepi dekoráció, a lámpafüzérek meghibásodása és az adventi koszorún égve felejtett gyertya is tüzet okozhat. Karácsonykor a szobahőmérsékleten napról napra szárazabb, magas gyantatartalmú vágott fenyő jelent fokozott kockázatot, amely még a csillagszóró szikrájától is pillanatokon belül lángra kap. Ezért fontos, hogy tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a tűzeseteket megelőzzük, vagy ha mégis megtörtént a baj, minél hatékonyabban be tudjunk avatkozni, és időben el tudjuk hagyni a lakást. Ebben segít a katasztrófavédelem hagyományos adventi bemutatója, amelynek egyik legfontosabb üzenete, hogy soha ne feledkezzünk meg az adventi koszorún meggyújtott gyertyáról, csillagszóróval ne díszítsük a karácsonyfát és a fokozott elővigyázatosság mellett, családunk biztonsága érdekében szerezzünk be otthonunkba füstérzékelő készüléket.
A bemutató előtt Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztési stratégiáért és kifektetésért, fogyasztóvédelemért, valamint kereskedelemért felelős helyettes államtitkára beszédében kiemelte, hogy a fogyasztóvédelem minden évben nagy hangsúlyt fektet a kül- és beltéri fényfüzérek, elektromos díszsorok megfelelőségi vizsgálatára annak érdekében, hogy súlyos kockázatot jelentő termékek ne kerülhessenek forgalomba. 2023-ban a vizsgált termékek 90 százalékánál merült fel probléma, ezek az áramütés és a lakástűz veszélyét is magukban hordozták. A veszélyes termékek kiszűrése már az országhatáron megkezdődik, ezzel megelőzve, hogy a silány minőségű, kockázatot rejtő eszközök kereskedelmi forgalomba kerüljenek. A bemutatót megtekintette Magosi Lajos tűzoltó ezredes, a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és Viza Attila közbiztonsági tanácsnok.
Az ünnepi készülődés, a nagy sürgés-forgás közben előfordulhat, hogy a konyhában készülő étel többet időzik a sütőben és a tűzhelyen, mint ahogyan azt a recept írja. Az Országos Tűzmegelőzési Bizottság ezért bemutatta, mi történik akkor, ha valaki a tűzhelyen felejt egy olajjal teli serpenyőt, és az így keletkező tüzet megpróbálja vízzel eloltani. Az étolaj háromszáz Celsius-fok felett már meggyulladhat, az ilyen tüzeket viszont szigorúan tilos vízzel eloltani. Ha valaki megpróbálná, az nemcsak az egész konyháját, hanem önmagát is komoly veszélybe sodorná, hiszen ha az égő étolaj vízzel keveredik, egy több méter magas tűzgömb keletkezik. Ilyen esetben egész egyszerűen egy fedővel kell lefedni a serpenyőt, és el kell zárni a tűzhelyet. Annak érdekében, hogy ne feledkezzünk el a hosszabb ideig készülő ünnepi süteményről, vacsoráról, állítsuk be például a telefonunkat emlékeztetőre.
A tűzoltók ezután egy nappalinak berendezett fémkonténerben szimulálták, hogy egy égve felejtett gyertya pillanatok alatt tüzet okoz, a karácsonyfa percek töredéke alatt megsemmisül, a tűz gyorsan továbbterjed a bútorokon, és a szoba rövid idő alatt lángba borul. A bemutatón az égő konténerszoba tüzét a székesfehérvári hivatásos tűzoltók eloltották, miközben a lakástüzek megelőzése érdekében hasznos tanácsokat halhattak az érdeklődők Geiger Zoltán tűzoltó alezredestől, a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vármegyei tűzoltósági főfelügyelőjétől.
A nagyobb lakástüzek egy otthoni füstérzékelővel megelőzhetőek, hiszen ezek a készülékek a tűz kialakulásának legelején, a füstöt észlelve hangosan sípolnak, figyelmeztetve a lakókat a veszélyre. A kisebb területet érintő, kezdeti tüzek pedig akár egy otthonunkban tartott porral oltó tűzoltó készülékkel elolthatóak. A rendezvény alatt az Országos Tűzmegelőzési Bizottság tűzvédelmi tesztjét tölthették ki az érdeklődők, akik a rövid kérdéssor megválaszolása után sorsoláson vettek részt, közülük tízen füstérzékelő készüléket vehettek át a bemutató zárásaként.
(Katasztrófavédelem – Szabó Bisztricz Anett tűzoltó százados, Fejér vármegyei szóvivő, fotó: Simon Erika)
0 hozzászólás