Szent István ünnepén hagyományosan díszközgyűlést tartott Székesfehérvár képviselőtestülete, amelynek ezúttal a Városháza Díszterme adott otthont. „Soha nem múlt még talán ennyi rajtunk, a mostani nemzedék nem nézett még szembe ekkora próbatétellel!” – fogalmazott augusztus 20-i beszédében dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki biztos abban, hogy a fehérváriak erős közösségként segítik át egymást a nehézségeken. Az ünnepi közgyűlésen adták át a városi kitüntetéseket: dr. Benkő Tibor Székesfehérvár Díszpolgára címet, Flaschner Kálmán, Macher Endréné, Neubart István, Dr. Cseh Józsefné Dr. Szöllősy Edit és Andrzej Straszewski Pro Civitate díjat vehetett át, míg Iveta Plšeková és dr. Lánczi András Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára lett.
A Nemzeti Emlékhelyen tartott tiszteletadás után zászlóforgatók vezették az ünneplőket a Szent István térre, ahol koszorúzással tisztelegtek államalapítónk lovasszobránál. Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő, Törő Gábor országgyűlési képviselő, dr. Simon László főispán, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint Schmidt Zoltán vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága képviseletében kísérte a közös koszorút a főhajtáson.
Ezt követően a Városháza Dísztermében hangzott fel a Fehérvár fanfár és a Himnusz, majd Farkas Eszter, a XII. Fehérvári Versünnep győztese és Szlama László Junior Príma díjas népzenész közös műsora.
Dr. Cser-Palkovics András az Aranybulla kiadásának évfordulója alkalmából is méltónak nevezte az ünnepi közgyűlés helyszínét. „Helyénvaló, hogy most, amikor hasonló nagyságrendű változások közepette élünk, a gazdasági válság alattomos szelét érezzük, a háború kegyetlen mennydörgését halljuk, az Aranybulla falakon látható passzusai alatt gyűljünk össze.” A polgármester legelső feladatként Székesfehérvár helyzetének józan és pontos leírását jelölte meg, hiszen – mint mondta –a világjárvány, annak gazdasági következményei, majd az ukrajnai háború hatására „soha nem lesz már a világunk olyan, mint amiben felnőttünk, és amiben pályára állítottuk ennek a csodás városnak a fejlődését.” Beszélt az előttünk álló gazdasági megpróbáltatásokról, az energiaválságról és annak veszélyéről, hogy „előfordulhat, hogy senkihez sem fordulhatunk majd segítségért, és nem lesz olyan nagyhatalom, ami a lendületével átsegíti a világot a gazdasági válságon.”
„Mit fogunk, egyáltalán mit tudunk tenni? Hogyan képzelem el Fehérvár jövőjét annak vezetőjeként, és mit fogok tenni azért, hogy a fehérváriak könnyebben vészeljék át ezt a hurrikánt?” – tette fel a kérdést dr. Cser-Palkovics András. „Az első és legfontosabb, hogy ne engedjünk az ismeretlentől való bénító félelemnek! Szent István városa vagyunk, magyar emberek vagyunk, elődeink, felmenőink minden létező nehézséget átvészeltek, mi is győzni fogunk az elkövetkezők felett. A második legfontosabb, hogy a fehérváriak mindig számíthassanak egymásra! Ahol az állam és az önkormányzat befolyása és lehetősége véget ér, ott kezdődik a közösség tagjainak felelősségvállalása egymásért, az elesettekért, a legkisebbekért és a legidősebbekért.”
Az egyéni és közösségi felelősségvállalás mellett az önkormányzat által felvállalt, újraírt programról és küldetésről is szólt a városvezető. Ebben szerepel a közintézmények, középületek energetikai korszerűsítésének felgyorsítása, a rezsitámogatási és a LED-csere program is. „A következő néhány év nem az óriásberuházások időszaka lesz, de a kormány garanciájának hála azonban már azt a nem kis eredményt is ünnepelhetjük, hogy a folyamatban lévő beruházásaink – a Szent György Kórház fejlesztése, a multicsarnok és az úthálózat építése és az iskolafelújításaink maradnak tovább. Sürgető a környezetvédelem ügye is: elindul a Fehérvár Tüdeje program második üteme, az ősz folyamán folytatódnak nagyszabású erdőtelepítéseink, a Virágos Fehérvár program keretében az esővíz összegyűjtésében is segítséget fogunk adni a fehérváriaknak. Minden fejlesztés és program mellett is azonban a legfontosabb feladatunk az önkormányzat működésének fenntartása. Semmi sem sodorhatja veszélybe az általunk biztosított alapvető közszolgáltatásokat, az oktatási és szociális intézményeink működését. Ehhez a szemponthoz képest minden másodlagos, eszerint is fogunk eljárni a következő években. Kétséget kizárva mondhatom: drasztikus lépésekre is hajlandók vagyunk annak érdekében, hogy megőrizzük az önkormányzati intézmények működőképességét. Arra kértem és kérek ismét minden városi döntéshozót és vezetőt, hogy elkötelezett szakmai munkájuk mellett tegyenek egy lépést hátra, a nagyobb képet látva pedig kövessenek el mindent annak érdekében, hogy Székesfehérváron a biztos, stabil önkormányzati működést fenn tudjuk tartani, kerül, amibe kerül.”
„Soha nem múlt még talán ennyi rajtunk, a mostani nemzedék nem nézett még szembe ekkora próbatétellel! Tény azonban, hogy Székesfehérvár soha nem is volt még annyira erős, soha nem volt még olyan jó gazdasági, kormányzati, közösségi támogatásunk, mint most! Minden okunk megvan tehát arra, hogy büszkék legyünk! Minden okunk megvan arra, hogy emelt fővel vállaljuk a világ kihívásait! Hiszek abban, hogy Szent István büszkén tekint le ránk most a mennyek országából, büszke a városának minden polgárára, minden közös tettünkre és eredményünkre! Van tehát honnan erőt merítenünk, van mibe belekapaszkodnunk a hatalmas viharban, hiszen százezer, büszke fehérvári lélek formál most bevehetetlen erődöt itt, Magyarország szívében!” – zárta Szent István-napi beszédét dr. Cser-Palkovics András.
Méltó és szép hagyomány, hogy augusztus 20-án ünnepi közgyűlésen adják át a Székesfehérvár Önkormányzata által alapított díjakat és kitüntető címeket, melyekkel a Közgyűlés az élet különböző területein Székesfehérvárért sokat tett személyek munkáját ismeri el.
Székesfehérvár Díszpolgára címmel tüntették ki dr. Benkő Tibor nyugállományú vezérezredest, Magyarország korábbi honvédelmi miniszterét. Hosszú katonai pályafutása utolsó előtti állomáshelye volt városunk. Az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokaként, majd később honvédelmi miniszterként is segítette Székesfehérvár honvédségben betöltött szerepének jelentős fejlesztését. A felálló Magyar Honvédség Parancsnokságának, valamint a NATO és multilaterális katonai egységek városunkba telepítésével hozzájárult ahhoz, hogy Székesfehérvár katonavárosból katonai fővárossá váljon.
Pro Civitate díjat öt személy vehetett át:
Flaschner Kálmán késes- és műköszörűs mester egy nagymúltú székesfehérvári köszörűsdinasztia tagja, aki 1967-óta vezeti a családi vállalkozást. Nevét és munkáját minden szinte minden fehérvári ismeri. Tevékenységét számos kézműves szakmai díjjal, ismerték el, 2008-ban pedig a Fejér Megyei Príma díj közönségdíját is elnyerte. Fiatal éveiben birkózóbajnok volt, majd edzőként és nemzetközi sportbíróként is dolgozott.
Macher Endréné a Macher Gépészeti és Elektronikai Zrt. elnöke fejlesztő mérnökként dolgozott, majd férjével megalapították a mai Macher Zrt-t. Az elmúlt 31 év alatt a vállalkozás elérte, hogy több mint száz munkatárssal a magyarországi piac mellett a nyugat-európai országokba exportál ipari elektronikai termékeket. Számos szakmai elismerés birtokosai és a társadalmi felelősségvállalásban is példát mutatnak.
Neubart István órásmester, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség korábbi elnöke egy székesfehérvári órásdinasztia negyedik generációjaként gyakorolja felmenői mesterségét. A jelenlegi Ady Endre utcai órásműhelyt édesapja alapította. Nem csak a pályaválasztásban, de a zsidó hitélet megélésében és városi szervezésében is követte felmenői példáját. Közel tíz éven át állt a Székesfehérvári Zsidó Hitközség élén, tevékenységének köszönhetően a helyi zsidó közösség tovább épült, és bekapcsolódott a székesfehérvári közösségi életbe.
Dr. Cseh Józsefné Dr. Szöllősy Edit csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, házi gyermekorvos házassága révén vált fehérvárivá. Gyermek háziorvosi tevékenysége mellett bölcsőde- és iskolaorvosi feladatokat is ellát, ami lehetőséget ad számára a körzetében élők szélesebb körű megismeréséhez, ellátásához. Elhivatottságának, példaértékű szakmai felkészültségének egyik ismérve, hogy egykori páciensei szülőként saját gyermekeik háziorvosául is őt választják.
Andrzej Straszewski a Bem József Kulturális Egyesület “Klub Polonia” elnöke, a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat korábbi elnöke fáradhatatlan pártfogója a lengyel-magyar kapcsolatoknak mind városi, mind megyei, mind pedig országos szinten. Tevékenyen hozzájárul Székesfehérvár és a lengyelországi Opole közötti több évtizedes testvérvárosi kapcsolat fenntartásához. Elkötelezett a városban élő lengyel és lengyel származású közösség nyelvének, kulturális örökségének megőrzése, továbbá a következő generáció részére történő átadása mellett.
Tiszteletbeli Polgár címet vehetett át Iveta Plšeková, Pozsony korábbi alpolgármestere, aki feltétlen és tevékeny támogatója volt a Pozsony és Székesfehérvár közötti szakmai és civil kapcsolatok újjáélesztésének. A rendszeressé vált kölcsönös látogatások lehetőséget biztosítottak a szakmai delegációknak a turizmus, a kultúra és a hagyományőrzés területén folytatott tapasztalatcserére. Szintén Tiszteletbeli Polgár címet kapott dr. Lánczi András Széchenyi-díjas filozófus, politológus, egyetemi tanár, a Budapesti Corvinus Egyetem korábbi rektora. Tudományos kutatóként, oktatóként, egyetemi vezetőként a hazai felsőoktatás meghatározó alakja. 2015-ben az Önkormányzat együttműködési megállapodást kötött az egyetemmel a fehérvári képzési központ létrehozásáról, a Székesfehérvári Campus 2016 szeptemberétől fogadja a hallgatókat. Dr. Lánczi András egyetemi vezetőként a város és az egyetem közötti konstruktív együttműködés támogatása révén hozzájárult a székesfehérvári felsőoktatás fejlődéséhez.
(ÖKK, fotó: Kiss László)
0 hozzászólás