A kommunista vészkorszak áldozatairól 2001. február 25-e óta emlékeznek meg minden évben. 1947-ben ezen a napon, február 25-én tartóztatták le a szovjet hatóságok köztársaság-ellenes összeesküvés vádjával és a Szovjetunióba hurcolták Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát.
Székesfehérváron hagyományosan az Ötvenhatosok terén szerveztek emlékünnepséget. Dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint a város országgyűlési és önkormányzati képviselői közösen koszorúzták meg a Kommunizmus Áldozatainak emlékművét. Ugyancsak koszorúztak a fegyveres és rendvédelmi szervek, a közhivatalok, az oktatási intézmények, valamint a hazafias és honvédelmi hagyományokat ápoló civil szervezetek képviselői is.
Az ezredfordulón elfogadott országgyűlési határozat értelmében minden év február 25-én tartják a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapját. A kommunizmus áldozatainak számát 1917 és 1991 között kerek 100 millióra becsülik világviszonylatban. Magyarországon az elhunytak, a bebörtönzöttek és a kitelepítettek száma legalább 50-55 ezerre tehető úgy, hogy nem sorolják ide a második világháborúban szovjet fogságba kerülteket, az 1946–ban munkaszolgálatra elvitt embereket, valamint az elnyomó rendszer miatt éhező vagy lelkileg megnyomorított tömegeket.
(ÖKK, fotó: Simon Erika)
0 hozzászólás