A szén-monoxid-érzékelő sípolására ébredt egy család november 20-án kora reggel Csákváron. A készülék jelzésére a lakók ablakot nyitottak, a 112-es segélyhívón értesítették a katasztrófavédelmet és kimentek a házból. A helyi önkéntes tűzoltók kiérkezésekor már senki sem tartózkodott az épületben.
A családi házban nyílt égésterű gázkazánnal fűtöttek, és előző este a cserépkályhába is begyújtottak. A székesfehérvári hivatásos tűzoltók becsukták az ablakokat, elindították a gázkazánt és minden helyiségben méréseket végeztek. A műszer a nappaliban lévő cserépkályha közelében emelkedő szén-monoxid-koncentrációt mért. A szén-monoxid-érzékelő jelzésének köszönhetően sérülés, rosszullét nem történt.
Szén-monoxid nem csak gázkészülékek működtetése közben keletkezhet. Mindegy, hogy gázzal vagy fával fűtünk. Ha a nyílt égésterű fűtőberendezés környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás, vagy váratlanul meghibásodik, szén-monoxid keletkezik. A legbiztonságosabb, ha még a fűtési szezon előtt egy szakember ellenőrizte a fűtőeszközünket, és egy kéményseprő megvizsgálta a kéményünket. Gázfűtésnél kétévente, míg szilárd tüzelés esetén évente szükséges a kéményeket ellenőriztetni. Emellett fontos beszerezni egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt.
Szén-monoxid-érzékelők pozitív és negatív listája
A BM OKF, mint a szén-monoxid-érzékelők piacfelügyeletét ellátó hatóság közzéteszi a megbízható és a vizsgálat során nem biztonságosan működő szén-monoxid-érzékelőkről készített kimutatásokat. A negatív listán szereplő termékek forgalmazását a hatóság megtiltotta a termékek nem megbízható működése miatt. A BM OKF felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy semmilyen körülmények között ne vásároljanak a negatív listán szereplő termékek közül, illetve amennyiben korábbról már ilyen érzékelővel rendelkeznek, akkor azokat cseréljék le a pozitív listán található termékek egyikére.
A szén-monoxid (CO) veszélyei, a CO-jelző
(Szabó-Bisztricz Anett tűzoltó százados, szóvivő)
0 hozzászólás