Egy különleges minierdő létesült a déli palotavárosi tó közelében, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft. és a DENSO Gyártó Magyarország Kft. jóvoltából. A két cég ajándékaként, a Városgondnokság közreműködésével létrehozott kertben 12 féle növényt, fákat és cserjéket ültettek el, melyek egyedi ökoszisztémát alkotva fejlődnek majd a következő években. Magyarországon ritka az úgynevezett Miyawaki-erdő, Székesfehérváron is ez az első ilyen zöldterület.
A Miyawaki-erdő egy különleges minierdő, amelyet egy japán botanikusról és növényökológusról, Miyawaki Akiráról (1928 – 2021) neveztek el. Ő volt az, aki először alkalmazta ezt a megoldást elsősorban a rossz minőségű földterület regenerálására, és az őshonos növények visszatelepítésére, másodsorban pedig a városi ökoszisztéma változatosságának növelésére, valamint a városi életminőség javítására. A róla elnevezett székesfehérvári minierdő a déli palotavárosi tó mellett, a Vargacsatornapart közelében kapott helyet a két nagyvállalat jóvoltából.
A Városgondnokságtól ered a minierdő létesítésének ötlete, melyet a Grudfos felkarolt, majd a vállalat meghívására a DENSO is csatlakozott a kezdeményezéshez – hangzott el a csütörtök délutáni átadáson.
Udvar Csaba, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft. ügyvezető igazgatója örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy a DENSO-val közösen jótékonykodhatnak Székesfehérvár javára. A Grundfos néhány éve már szervezett egy önkéntes napot a tó másik oldalán, ahol hulladékot gyűjtöttek. Reményét fejezte ki, hogy az új projekttel hozzájárulnak a terület szépségéhez, növekedéséhez, és lesznek még hasonló, jótékony kezdeményezések a város szabad, üres területein.
Kimihiro Matsuki, a DENSO Gyártó Magyarország Kft. elnöke köszönetét fejezte ki a meghívás kapcsán. Emlékeztetett a DENSO fő szlogenjére: környezetvédelem és munkabiztonság. Ennek jegyében a vállalat tavaly előtt elkezdte az európai invertergyártást Székesfehérváron, és remélhetőleg a minierdővel is hozzájárul a környezetvédelemhez. A mostani együttműködéssel egy ökológiai támogatást kívántak nyújtani a városnak, hiszen ez mindannyiunk közös érdeke.
Az összefogás teszi igazán különlegessé ezt az akciót – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester. A két cégnek már eddig is sokat köszönhetett a város, elég csak a DENSO által a Csónakázó-tó szigetén létrehozott japánkertre, vagy a Grundfos segítségével a Török udvarban kiépített esőkertre gondolnunk. Az újabb, példaértékű összefogás jelenti a magyar, a skandináv és a japán kultúrák találkozását és a környezetre való odafigyelést az ipari szereplők részéről. A kezdeményezéssel visszaadunk valamit a környezetnek, és jót teszünk azokkal, akik a környéken élnek.
Miyawaki-erdőből csak kevés van az országban, azok is főként Budapesten. Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi vezetője szerint a székesfehérváriba 12 féle növényt, fákat, cserjéket ültettek el, melyek egy lokális ökoszisztémát alkotva fejlődnek, növekednek a következő években. A betelepített fajok hálózatként élnek majd, amely a talajszinten kezdődik, ott, ahol rengeteg a gomba, a baktérium. Ezek a mikroközösségek támogatják az erdő talaját, így a növények egy kicsi, mindössze 50 négyzetméteres területen is képesek lesznek egy önállóan működő rendszert létrehozni, párologtatni, a port megkötni és kiszűrni a káros anyagokat. A minierdőbe betelepülhetnek a madarak és az emlősállatok is.
A Miyawaki-erdő ápolását a Városgondnokság végzi a jövőben.
(Havasi Tímea, fotó: Kiss László)
0 hozzászólás