Átadták a Szent György Kórház új épülettömbjét

Mintegy 17 milliárd forintból, a Modern Városok Program keretében, Magyarország Kormányának támogatásával, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának együttműködésével készült el a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház új épülettömbje, amelynek ünnepélyes átadását pénteken tartották. Az épületet hamarosan birtokba veheti a kórház gyógyító közössége és a vármegye gyógyulni vágyó betegei. A beruházásnak köszönhetően még magasabb színvonalon folyhat a betegellátás a régió legnagyobb és legkorszerűbb kórházában. 

„Nálam jobban talán csak a költöző osztályok vezetői várták ezt a fontos napot. Tanúja voltam rengeteg megbeszélésnek, vitának, kooperációnak, egyeztetésnek, amelyek során nem egyszer indulatok feszültek egymásnak, ami azt mutatta, mindenki odatette magát, hogy az épület rendben elkészüljön. Aki nem látott még közelről egy ilyen óriási projektet, el se tudja képzelni, hogy ez milyen sok feladattal jár. Köszönöm mindenkinek, hogy ez a csodálatos épület most átadásra kerülhet!” – kezdte érzelmektől sem mentes visszaemlékezését dr. Bakos Gábor főigazgató. A kórház vezetője megköszönte a betegeknek és a kollégáknak a türelmet, amivel viseltettek az építkezés alatt. Hozzátette, szeretné, hogy a betegek azt érezzék, XXI. századi környezetben, XXI. századi színvonalon gyógyulnak. „A másik ígéretem pedig az, hogy az álmodozást nem hagyjuk abba, tervezünk, kérni fogunk, és újabb épületekre szeretnénk támogatást kapni.” – fogalmazott dr. Bakos Gábor.

„Egy jól felszerelt kórház az életmentésen túl a biztonságot is jelenti és a gyógyulás reményét adja a betegeknek, valamint családtagjaiknak. Az orvostudomány rohamos fejlődésével nem csak lépést kell tartanunk, hanem a szakemberek, orvosaink és ápolóink számára is biztosítani kell a megfelelő környezetet.” – kezdte köszöntőjét Vargha Tamás miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, aki emlékeztetett arra, 2010 előtt számos ígéret hangzott el a kórház fejlesztésével kapcsolatban, de az ígérgetések kora után a valódi cselekvés ideje csak az új kormány hivatalba lépésével jött el: 2015-ben, a fejlesztés első ütemeként elkészült az első új épülettömb, most pedig a második tömbbel vált teljessé a beruházás. „Hatalmas léptékű, mintegy 17 milliárd forintos fejlesztésről beszélünk, amely a Modern Városok Program keretében, igazi együttműködésben valósult meg. A 15 év alatt óriási utat tettünk meg, de mindannyian tudjuk, hogy nem állhatunk meg: feladatunk van még bőven. Ígérem, hogy minden erőmmel és lehetőségemmel ezt a fejlődést fogom a jövőben is támogatni. Hiszen a víziónk egy modern, prosperáló, továbbra is fejlődő és egészséges Székesfehérvár.” –  jelentette ki a város országgyűlési képviselője.

„A napi problémák és teendők közepette is tudnunk kell megállni, ünnepelni, köszönetet mondani és egy kicsit a jövőképet is felvázolni.” – ez volt dr. Cser-Palkovics András ünnepi beszédének nyitó gondolata. Székesfehérvár polgármestere emlékeztette a jelenlévőket, hogy a 2010-es évek közepén az önkormányzati szektor két óriási segítséget kapott az Orbán Viktor miniszterelnök vezette kormánytól. Az egyik az adósságkonszolidáció, a másik pedig a Modern Városok Program volt, amelyben a megyei jogú városok „mondhatták meg”, milyen fejlesztésekhez szeretnének támogatást kapni. A rekordösszegű forrást – hangsúlyozta a városvezető – a városok pártállástól függetlenül megkapták. Ennek a megállapodásnak a részévé sikerült tenni a Szent György Kórház fejlesztését is, „így valósulhatott meg az, amit ma átadhatunk és ahová a következő hetekben, hónapokban az egyes kórházi részlegek átköltöznek.” – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András, aki köszönetet mondott a kormány minden tagjának, a beruházást segítő országgyűlési képviselőknek, hogy segítették, támogatták a program megvalósulását. „Nem önmagában Székesfehérvár vagy a vármegye kapott támogatást, hanem a vidék egyik legnagyobb kórháza, s ezzel az ország egyik legnagyobb agglomerációja: ami északon Győr, délen Pécs, az Közép-Magyarországon Székesfehérvár és a Szent György Kórház.” – tette hozzá a polgármester, rávilágítva arra, hogy amikor a jövőben forrásokat kérnek az intézmény további fejlesztésére, akkor azt azzal a szakmaisággal tudják alátámasztani, ami ezt a kórházat jellemzi. Dr. Cser-Palkovics András végezetül háláját fejezte ki Dr. Csernavölgyi István és Dr. Bucsi László korábbi, valamint Dr. Bakos Gábor jelenlegi főigazgatónak, akik végikísérték a beruházás előkészítését, majd a megvalósítását is. Székesfehérvár polgármestere utalt arra is, hogy a fejlesztések következő, nagyon fontos lépése a légtechnika teljes megújítása kell legyen.

Nyul Zoltán magasépítésért felelős helyettes államtitkár a beruházás részleteit ismertette: az új épületben a Pulmonológiai, az Onkológiai és az Infektológiai osztály, valamint az azokhoz kapcsolódó ambulanciák és gondozók kapnak helyet, melynek eredményeként 112 ágyon zajlik majd a betegellátás. A több mint 6.100 négyzetméter alapterületű, háromszintes épületben 1-2 ágyas, akadálymentesített kórtermek kerültek kialakításra, amelyek önálló vizesblokkal is rendelkeznek. Szintén a projekt részét képezi a mobilbútorok, valamint orvostechnikai és informatikai eszközök beszerzése is. Megvalósult az összekötő folyosó felújítása és teljes légtechnikai fejlesztése. A folyosó, valamint az új épület kórházon belüli elhelyezkedése lehetővé teszi a közvetlen kapcsolatot a többi betegellátó egységgel. Az új parkolók közül hat elektromos töltőt is kapott, illetve egy parkot is kialakítottak, ahova nap- és árnyéktűrő évelő virágokat, dísznövényeket, cserjéket és fákat ültettek. A kórház közvetlen közelében az elmúlt években kialakított, ingyenesen használható parkolók is a projekt részeként készültek el. A fejlesztés a Fejér-B.Á.L. Zrt. és az Épkar Zrt. konzorciumának generálkivitelezésében valósult meg.

Dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár számára a Szent György Kórház mindig is fontos volt, mert – amint felidézte – államigazgatási pályája elején tizenegy kórház, köztük a székesfehérvári is hozzá tartozott. Véleménye szerint ez az egészségügyi intézmény mindig is olyan hely volt, ahol rendben működik minden, ám a covid idején látták, hogy például az Infektológiai osztály már nem felel meg a modern elvárásoknak, ezért is volt szükséges a most átadott beruházás. Hozzátette, habár nem mindenkinek tetszik, hogy megújulnak az egészségügyi intézmények, ha érkezik EU-s támogatás, ha nem, ezeket a fejlesztéseket akkor is folytatni fogja a kormány.

A hagyományokkal szakítva – az átadó ünnepséget, a szalagátvágást és az épület közös bejárását követően – vendéglátásra ezúttal nem került sor, az arra szánt összeget Székesfehérvár Önkormányzata – a Betegápolásért Alapítványt támogatva – a kórházban folyó gyógyító munka segítésére ajánlotta fel.

A fontos mérföldkőnek számító eseményen többek között részt vett dr. Raffay Bálint országos kórházfőigazgató-helyettes, dr. Gógl Árpád korábbi egészségügyi miniszter, dr. Tanárki Gábor főispán, dr. Molnár Krisztián vármegyei közgyűlési elnök, Varga Gábor és Törő Gábor országgyűlési képviselők, Székesfehérvár képviselőtestületének számos tagja, valamint Spányi Antal megyés püspök és Balsay István, Székesfehérvár korábbi polgármestere is.

(ÖKK, fotó: Ostorházi Helga)

 

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2025. május
h K s c p s v
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Written by Media24

2025-05-23

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet

Share This