Megemlékező műsorral és koszorúzással tisztelegtek a Fejér Megyei Honvéd Nyugállományúak Székesfehérvári Klubja és a Krajczáros Alapítvány szervezésében péntek délután a Magyar Királyi 17. Honvéd Gyalogezred katonái előtt. A megemlékezésen Székesfehérvár Önkormányzatát Róth Péter és Horváth Miklós Csaba alpolgármester képviselte.
Mintha az időjárás is elszomorodott volna a 2. isonzói csata kezdőnapjára, és a harcokban életüket vesztett magyar katonákra gondolva, úgy eredt el az eső a Zichy ligetben péntek délután, röviddel a 17 órára kitűzött megemlékezés előtt. A szakadó eső miatt az emlékezést az egykori Tiszti Klub épületében tartották meg, ami méltó helyszíne volt a rendezvénynek, hiszen – amint Németh István, a Krajczáros Alapítvány kuratóriumi elnöke felidézte – annak idején ez az épület volt a 17-esek kaszárnyája, innen indultak 1914 augusztusában a frontra és 1918 novemberében ide is érkeztek vissza.
A megjelenteket a Honvéd Nyugállományúak Klubjának elnöke, Posztl Mihály nyá. alezredes köszöntötte, majd Róth Péter alpolgármester osztotta meg emlékező gondolatait.
„Azt kívánom, hogy amikor nyáron a pihenésre utazó magyar autósok elérik a szlovén-olasz határt, és felnéznek a határ környékét ölelő dombokra, vagy lenéznek az Isonzó-folyó völgyére, minél többen gondoljanak vissza az egykor itt harcolt magyar katonákra!”
– fogalmazott Székesfehérvár alpolgármestere, hozzáfűzve, szinte alig van olyan székesfehérvári család, amelynek történetében ne bukkanna fel az Isonzo földrajzi név az első világháború kapcsán. S egyúttal talán azt is kívánhatjuk, ha már a felmenőink sorsa ilyen tragikusan alakult, hogy a leszármazottaiknak soha ne kelljen hasonló helyzetbe kerülniük.
A megemlékezésen Pocsai Julianna adta elő Zilahy Lajos Katonatemetés című versét, majd a Fejér Megyei Honvéd Nyugállományúak Klubja Nőszirom vegyeskarának műsora következett, végül a Tóparti Gimnázium tanulója, Tóth Laura szavalta el Vihar Béla Egy katona megy a hóban című versét.
Az ünnepségen – amelyen részt vett a gyalogezred részére zászlót adományozó Simon László egykori megyei közgyűlési képviselő fia, ifjabb Simon László is – megemlékeztek a gyalogezred két ikonikus alakjáról, Sipos Gyula ezredesről és Pour Gyula századosról is.
A Szózat közös eléneklése, majd a Magyar takarodó után a tiszteletadás a gyalogezred Zichy ligeti szobránál zárult, ahol a résztvevők elhelyezték az emlékezés koszorúit. Székesfehérvár Önkormányzata nevében Róth Péter és Horváth Miklós Csaba alpolgármester koszorúzott. Lerótták tiszteletüket többek között a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség, a Történelmi Vitézi Rend, a Fejér Megyei Honvéd Nyugállományúak Székesfehérvári Klubja és a Krajczáros Alapítvány képviselői is.
(ÖKK, fotó: Mátay Balázs)
0 hozzászólás