Ha fáj a torkunk, nincs is jobb egy forró, finom teánál! Vágyunk ilyenkor egy olyan ízletes főzetre, mely nemcsak aromája miatt hat megnyugtatóan ránk, hanem csillapítja a fájdalmat is, csökkenti a gyulladást és fertőtleníti a torkot.
Zsálya
E kiváló fűszert elsősorban ételízesítőként szokták használni, ám gyulladáscsökkentő, vírusölő és antibakteriális hatása miatt torokfájáskor, köhögéskor, rekedtség esetén is bátran elővehetjük. Az említett problémák kezelésére a mezei, a kerti és az orvosi zsálya is felhasználható.
Alkalmazható: gyomor- és bélrendszeri panaszoknál (Diszpepszia, étvágytalanság, hasmenés, bélhurut, aranyér (ülőfürdőként)…), a szájüreget érintő problémáknál (bakteriális fertőzések, sérülések és gyulladások a száj és a torok nyálkahártyáján, fogínygyulladás…) esetén.
Barátunk lehet a túlzott verejtékezéskor, klimax esetén (hőhullámokra), húgyutak fertőzésekor, légúti betegségeknél, lázcsillapításkor, menstruációs panaszok enyhítésekor, valamint az Alzheimer-kór enyhe és középsúlyos stádiumában. Ha nehezen gyógyulnak a sebeink, akkor segítséget nyújthat vértisztító hatása (természetesen külsőleg alkalmazva).
A zsályát Dioszkoridész sebkezelésre, vizelethajtásra ajánlotta, Plius pedig mellkasi bántalmakra, epilepszia, bélféreg, kígyóharapás ellen. A középkorban Nagy Károly utasítására a királyi gyógynövényes kertben is termesztették. Indiában álmatlanság, kedélybetegség, emlőgyulladás, aranyér, szembetegség gyógyítására is használták. A menstruáció serkentésére már a régi görögök is fogyasztották, a múlt századokban pedig torokfájásra, fogíny- és szájgyulladásra készítettek főzetet belőle.
A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:
https://fmc.hu/2021/12/19/milyen-gyogynovenyekkel-kezelhetjuk-a-torokfajast
0 hozzászólás