Az rendben van, hogy a kettlebellt forgatják a tengerészgyalogosok, az FBI emberei, a TEK-esek, az orosz katonák, az elit sportolók és azok a hölgyek és urak, akik e golyó segítségével szeretnének fittek, erősek, zsírtalanok lenni. De mi van azokkal, akiknek fáj a hátuk, gerincük illetve műtét után lábadoznak? Ők örökre felejtsék el a súlyokat? Ezt a témát járjuk most körül.
A múltkor már említettük, hogy a kettlebellt már százötven évvel ezelőtt is használták a cári Oroszországban erőfejlesztésre. Több híres súlyemelő legenda edzett vele, például Jurij Vlaszov és Leonyid Zsabotyinszkij.
Jurij Vlaszov Rómában nehézsúlyú olimpiai bajnok lett 1960-ban, 1961-ben a világbajnokságon is megnyerte a legfelsőbb súlycsoport küzdelmeit, 1964-ben Tokióban pedig olimpiai ezüstérmet szerzett. (Úgy, hogy ott két világrekordot is felállított!) Ez utóbbi versenyén 192,5 és 197,5 kg-ot teljesített klasszikus nyomás fogásnemben.
Ezt követően visszavonult, nem akart többet versenyezni. 1967-ben aztán mégis bemutatta erejét: 199-et teljesített Moszkvában. Érdekességként megjegyzem, hogy sose használt súlyemelő övet, pedig (hivatalosan) 215,5kg-ot is lökött, s 250 kg felett is guggolt 4-5 ismétlést végezve!
Vlaszov teljesítménye nagy hatással volt egyébként Arnold Schwarzeneggerre is, akit bizonyára többen ismernek, mint az említett súlyemelő legendát (főként a modern PR-nak köszönhetően). Schwarzenegger már 1961-ben látta Vlaszovot élőben versenyezni, s pár szót is tudott váltani vele ifjú kamaszként. 1988-ban aztán újra találkoztak, és a már sikeres, népszerű testépítő/színész egy dedikált fotót is adott példaképének ezzel a szöveggel: „Bálványomnak, Jurij Vlaszovnak a legjobbakat! Arnold Schwarzenegger.”
Hogy a később politikussá és üzletemberré avanzsált Svarci is forgatja-e a kettlebellt, mint ahogyan Vlaszov tette régen, azt nem tudom, de az biztos, hogy Amerikában az FBI, a titkosszolgálat és a tengerészgyalogosság is használja ezt az eszközt a mindennapi edzések során.
Magyarországon is bevett gyakorlat a rendvédelmi szerveknél a füles golyó gyakori megizzasztása, és minden olyan sportágban használják kiegészítő edzésként, ahol a dinamizmus, robbanékonyság, agilitás és az erő fontos. Csak néhány említés a szóba kerülő sportágakról: vízilabda, kick-box, thai box, judo, jiu jitsu, kempo, kosárlabda, kézilabda, autó- és motorversenyzés.
A teljes cikk:
Kettlebell, mint rehabilitációs eszköz? (fmc.hu)
0 hozzászólás