Hogyan kezeljük a köhögést gyógynövényekkel?

2023-04-25

Tudtad, hogy más gyógynövényt lehet alkalmazni száraz köhögésre (a köhögés csillapítására), mint hurutos köhögésre (vagyis hurutoldásra vagy köptetésre)? E cikkből kiderül, melyik növény mire jó!

Először is meg kell határoznunk, hogy mikor van szó száraz, s mikor hurutos köhögésről?

SZÁRAZ KÖHÖGÉSKOR

Száraz (más néven: inger) köhögés esetén a légutakban nem található felszítható váladék. Ez főként allergiás vagy légúti megbetegedésekre jellemző. Ilyenkor olyan gyógynövényeket ajánlatos használni, melyek géles védőréteggel vonják be a nyálkahártyát, s csökkentik annak ingerlékenységét. Segíthet a kamilla, a lándzsás útifű, az orvosizilizgyökér, az izlandi zuzmó. A legtöbb gyógynövénnyel többfajta problémát is orvosolhatunk (a kamillának például gyulladáscsökkentő hatása is van), így mindenképpen ajánlott a kezdeti stádiumban természetes alapú kezeléssel próbálkozni.

A fehérmályva vagy orvosi ziliz levelének és gyökerének, valamint a keskenylevelű útifű levelének és a hársfa virágának a nyálkaanyagai mind mérsékelhetik a légutak irritációját. A köhögést csillapíthatják a nyugtató hatású növényi drogok: a citromfű, az orvosi pemetefű is. A martilapu is megvédi a gyulladt nyálkahártyát, s csökkenti a száraz köhögési ingert. Cseranyagokat, növényi savat, triterpéneket is tartalmaz. Fogyasztása kizárólag kúraszerűen javasolt, mert nagy dózisban árthat a májnak.

Healing herbs in hessian bags, wooden mortar with chamomile and essential oil on rustic table, herbal medicine.

Májusban gyűjthető a bodzavirág (benne: kvercetintartalmú illóolaj, glikozidák, rutin, kolin, nyálka és csersav), amit szintén felhasználhatunk e célra, ahogyan a fehér akácot is. Az akácvirág a köhögés csillapítása mellett enyhíti a gyomorégést is – íze pedig igencsak kellemes! A szurokfű – oregánó – a köhögéscsillapítás mellett nyugtatja az idegeket is, az orvosi veronika pedig az ereket is tisztítja. A cikóriasavat, alkilamidokat és illóolajokat tartalmazó bíbor kasvirág remek immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatású – és szintén jó a köhögés ellen.

Ha teát készítünk, akkor jó alaposan nyomkodjuk ki a gyógynövényt az áztatás végén, hogy a hatóanyagok belekerüljenek a folyadékba. Jól tesszük, ha mézzel ízesítjük a teát, mert a méz hatékony segítséget nyújthat a száraz köhögés enyhítésében.

Hogy mire figyeljünk még teakészítéskor? Erről írtam korábban!

HURUTOS KÖHÖGÉSKOR

A száraz köhögés egy idő után gyakran hurutossá válik. A hidegebb hónapokban sok olyan vírus van, mely fokozott mennyiségű orr- és garatváladék képződésével járó fertőzést okoz. A bőséges mennyiségben termelődő váladék miatt ilyenkor beszűkülnek a légutak, romlik a légzésfunkció. Fontos, hogy felszakítsuk ezt a váladékot – ami a kórokozók kedvenc játszótere is egyben -, s ekkor kerülnek elő a hurutoldók és köptetők.

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2021/09/25/hogyan-kezeljuk-a-kohogest-gyogynovenyekkel

 

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2024. november
h K s c p s v
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Written by Temesvári Márta

2023-04-25

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet

Share This