„Akik szívükben hordozták a nemzetet” – újra utcaszínházzal ünnepel Fehérvár

Március 15-én városunk főterén megelevenedik a történelem: az ünnepi utcaszínházi előadás megidézi az 1848-as forradalom hőseit, akik nemcsak kimondták a szabadságot, hanem készek voltak áldozatot is hozni érte. A produkciót két alkalommal, 10 és 16 órakor láthatja a közönség; az ünnepi események másik helyszíne pedig a Zichy liget lesz.

Az „Akik szívükben hordozták a nemzetet” című történelmi játék középpontjában Vasvári Pál alakja áll – a fiatal, karizmatikus gondolkodó és szónok, aki a forradalmi ifjúság egyik szellemi vezéreként nemcsak a tettekben, hanem az eszmék megfogalmazásában is meghatározó szerepet játszott. A kerettörténet 1893-ba, a Telefonhírmondó indulásának idejébe vezet, amikor Budapest a modern technika lázában ég. A szerkesztőség vendége az idős Jókai Mór, aki a találmány ünneplése közben visszaemlékezik fiatalsága legmeghatározóbb élményére: az 1848-as forradalom napjaira. A zenével, néptánccal és korabeli szövegekkel átszőtt előadás nemcsak történelmi tablót rajzol, hanem személyes sorsokon keresztül mutatja meg, mit jelent szívünkben hordozni a hazát. A Vasvári Pál születésének 200. évfordulója apropójából született darabot Nagy Judit írta és állította színpadra a Vasvári Pál Gimnázium egykori és mostani Diákszínpada, a Vasvári Pál Általános Iskola, valamint a Szabad Színház közös produkciójaként, az NKA Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumának támogatásával.

A műsort követően beszédet mond dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke. Az ünnepség néma koszorúzással ér véget a Városháza díszudvarán Vasvári Pál születésének 200. évfordulója alkalmából kihelyezett mellszobornál. Közreműködik a Magyar Honvédség Székesfehérvár Helyőrségi Zenekara.

A Zichy liget huszárligetté változik erre a napra: bemutatót tart a Fehérvári Huszárok Egyesülete, az I. András Király Lovagrend a korabeli tűzfegyverek világába enged betekintést, emellett népi játszóház is várja a családokat.

A Városház téren a József-napi vásárban kézművesek, őstermelők kínálják portékájukat. A gyerekek kézműves foglalkozásokkal, népi játékokkal tölthetik az időt, a vállalkozó szelleműek huszárképzőn tehetik próbára ügyességüket. Madarász Ildikónál kreatív gasztrofoglalkozás várja a kicsiket és nagyokat, és nem hiányozhat a kínálatból a mindig népszerű ólomöntés sem.

Talpra, magyar! címmel rendez flashmobot a Vörösmarty Színház, három helyszínen: 14 órakor az Alba Plaza előtt, 14.30-kor a Vörösmarty Színháznál, 15.30-kor pedig a Városház téren lehet találkozni a produkcióval.

Március 15-e a magyar sajtó napja is: hagyományosan ezen a napon adják át a Penna Regia díjat egy kis ünnepség keretében, amelyen valamennyi helyi szerkesztőség kollégái részt vesznek.

(SZKKK)

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2026. március
h K s c p s v
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Written by Mátay Balázs

2026-03-06

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet