Székesfehérváron rendezték meg a Magyar Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Társaság Szakdolgozóinak 42. Dr. Jákics József Vándorgyűlését, melynek szakmai szervezője a Szent György Kórház Infektológiai Osztálya. A szakdolgozók az ország minden részéből érkeztek, hogy a gyakorlati témák, esetbemutatások mellett szót ejtsenek a higiéné szerepéről és a munkájukat érintő fejlesztésekről is.
A 42. Dr. Jákics József Vándorgyűlés résztvevői előadásokon és kerekasztal-beszélgetéseken vettek részt, szó volt például a krónikus sebellátás során alkalmazott modern sebkezelésről, az innovatív termékekről és a vákuumterápia alkalmazásáról is. A szombati megnyitón Nyakas Eszter, a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház ápolási igazgatója és Dr. Müller Zsófia osztályvezető főorvos, Székesfehérvár nevében pedig dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a találkozó résztvevőit.
Dr. Müller Zsófia Infektológiai osztályvezető főorvos, a vándorgyűlés főszervezője szerint a rendezvény minden évben pozitív élmény, az eddigi gyűlésekről azzal a gondolattal térhettek haza a szakdolgozók, hogy nincsenek egyedül és hasonló kihívásokkal néznek mindannyian szembe nap mint nap. Elmondta, hogy a vándorgyűlésen gyakorlati témák, esetbemutatások mellett szó lesz az elmaradhatatlan higiéné szerepéről és a mindannyiunk életét segítő fejlesztésekről is.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester fontosnak nevezte, hogy egy-egy szakterület dolgozói találkozni tudjanak és egymásnak át tudják adni szakmai tapasztalataikat, jó gyakorlataikat. „Ez a szakterület is egy ünnepre készül, hiszen hosszú évek munkáját követően, pár nap múlva átadjuk a Szent György Kórház legújabb, 6000 m2-es, többszintes épületét, amelyben helyet kap az infektológia is.” Székesfehérvár polgármestere hozzátette, hogy ez az épület és eszközpark a következő évtizedekben megfelelő körülményeket fog tudni biztosítani a kórházi dolgozóknak és a betegeknek egyaránt.
Nyakas Eszter, a Szent György Kórház ápolási igazgatója köszöntőjében a jelen lévő, Infektológiai osztályon dolgozó ápolókhoz szólva visszatekintett május 12-ére, ekkor ünneplik ugyanis világszerte az ápolók nemzetközi napját, annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale, a modern ápolóképzés megalapítója. „Ő is azon munkálkodott, hogy a fertőzéseket megelőzze, azóta mi is folyton arra törekszünk, hogy munkánkat a lehető legjobban végezzük el és a fertőzések átadását megakadályozzuk” – fogalmazott. „Nagy öröm számunkra, hogy a Szent György Kórház új belgyógyászati tömbje át lesz adva a jövő héten, hiszen az Infektológiai osztályon dolgozók részére egy olyan helyszínt fog biztosítani, ami méltó a szakdolgozókhoz és a betegekhez.” – tette hozzá.
A vándorgyűlés névadója, Dr. Jákics József infektológus főorvos 2019. június 20-án hunyt el, nevéhez fűződik a szakdolgozói összefogás megszervezése, amelynek köszönhetően minden évben találkoznak az ország infektológiai osztályainak dolgozói. A főorvos 1929-ben Gyékényesen született és 1953-ban Budapesten végezte el az orvostudományi egyetemet. Dr. Jákics József a csecsemőkori hasmenések, a lisztérzékenység vizsgálatában az országban az elsők között alkalmazta a vékonybél-biopsziát. Nyugdíjas éveiben a SOTE Transzplantációs Klinikájának, majd a Rókus Kórháznak nyújtott értékes infektológiai segítséget.
A nap első előadását Dr. Mosonyi Tamás tartotta „Tudni illik, hogy mi illik” címmel, amelyben az az egészségügyi munka során alkalmazott kommunikációs protokollról volt szó.
(Gáspár Péter)
0 hozzászólás