Az emlékhelyek napján idén is kinyílt a Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert kapuja. A szép számmal érkező székesfehérváriaknak, valamint a hazai és nemzetközi turistáknak lehetőségük volt megismerkedni az egykori koronázótemplom történetével. A középkori székesfőváros hangulatát harci bemutatókkal, zenével és a múltat hűen őrző kőmaradványok közötti tárlatvezetéssel idézték fel.
A Nemzeti Örökség Intézete kilenc évvel ezelőtt kezdeményezte, hogy nemzeti és történelmi emlékhelyeinknek is legyen egy olyan programnapja, amely felhívja a figyelmet értékeinkre. Székesfehérvár a kezdetektől csatlakozott a kezdeményezéshez, így – ahogyan minden esztendőben –, idén is kinyílt a Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert és a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont.
A Keleti Szél Zenekar középkori dallamai messzire szállva hívogatták a látogatókat a Koronázó térre, ahol Szent István király és Szent Imre herceg óriásbábja fogadta a vendégeket. A székesfehérváriak és a városba érkezők valódi időutazás részesei lehettek, hiszen az emlékhelyek napján a koronázó bazilika több évszázada egyszerre kelt életre. Amíg a legkisebbek az árkádok alatt míves mestermunkával medált és kulcstartót készítettek, addig a felnőttek dr. Biczó Piroska régész vezetésével ismerkedtek meg az egykori székesegyház történetével. A királyi bazilika régészeti leleteit jól ismerő szakember élvezetes tárlatvezetésével „újjáépült” az épület. Eközben a Romkert dombján a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje Mátyás király udvarát idézte meg gyalogos, változatos, harci bemutatókkal.
A Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban kvízjátékkal, nyomkeresős tanösvénnyel várta a látogatókat, akik közül a bátrabbak arra is vállalkozhattak, hogy megépítsék a réges-régi bazilika makettjét fakockákból.
(ÖKK, fotó: Simon Erika)
0 hozzászólás