Hamarosan, ez év nyarán indulhat az az ötmilliárd forintos keretösszegű pályázat, amely a társasházakat és lakásszövetkezeteket segítheti a távhőfelhasználás mérhetővé és szabályozhatóvá tételében. A vissza nem térítendő támogatás segítségével a költségmegosztóval felszerelt társasházak fogyasztásuk arányában fizethetnek a távhőért.
Amint arról hírt adtunk, egy EU-direktívához igazodva 2027-től – bizonyos feltételek teljesülése esetén – kötelező lesz a hőmennyiségmérő, illetve a költségmegosztó használata a távfűtéses lakásokban Magyarországon is. A szükséges teendőkről még az év elején tartottak tájékoztatót a Széphő Zrt. szervezésében közös képviselők, társasházkezelők, önkormányzati képviselők számára. A pályázat azon épületek esetében nyújt segítséget a beruházási költségeik fedezésére, amelyek a jogszabály szerinti vizsgálatokat követően kötelezettek, vagy önként a költségmegosztók felszerelése mellett döntenek.
Dr. Uzonyi Zoltán, az ilyen hőmennyiségmérőket és költségmegosztókat forgalmazó és működtető Ista Magyarország Kft. ügyvezetője most arra hívta fel a figyelmet: a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség honlapján már olvasható annak a pályázatnak a tervezete, amelynek célja, hogy az érintett épületek vissza nem térítendő támogatást igényelhessenek a távfűtés mérhetőségét lehetővé tevő készülékek megvásárlására, valamint a rendszer működéséhez szükséges, esetleges átalakítások kivitelezésére.
Mint elmondta, a cél az, hogy minden érintett épületben sikerüljön kialakítani a távleolvasású költségmegosztó rendszereket, de a pályázat támogatja a már meglévő, nem távleolvasással működő költségmegosztó rendszerek cseréjét, valamint a szintén meglévő „sétálós” (walk-by) típusú rendszerek átprogramozását, illetve új adatgyűjtők felszerelését, bővítését is. Ugyancsak lehet támogatást kérni a radiátorokra felszerelhető, a szabályozást lehetővé tevő termosztatikus szelepfejekre és szeleptestekre, valamint az alsó elzáró golyóscsap vagy visszatérő csavarzat felszerelésére, cseréjére. Amint a szakember hozzátette, minden radiátorra szükséges lesz a költségmegosztó felszerelése, beleértve a fürdőszobai hőleadókat is.
A pályázati lehetőség várhatóan a nyáron, június folyamán nyílik meg, de már most érdemes tisztában lenni azzal, hogy a pályázathoz szükséges a NAV „nullás igazolása”. A kiírás szerint nem támogatható az a szervezet, amely 60 napon túli közüzemidíj-tartozással rendelkezik, vagy ahol a 90 napon túli közös költség tartozással rendelkezők aránya – tulajdoni hányad vagy négyzetméter arányosan számolva – eléri vagy meghaladja a 20%-ot. Fontos, hogy egy épületre egy támogatási kérelmet lehet benyújtani. Amennyiben az egy közgyűlés alá tartozó társasház vagy lakásszövetkezet különböző helyrajzi számokkal rendelkező épülettömbökből áll, akkor egy támogatási kérelmen belül pályázhat több helyrajzi számmal rendelkező épületre is.
Dr. Uzonyi Zoltán szerint igyekezniük kell a társasházaknak, ugyanis a pályázat tényleges megjelenését követően annak benyújtására egy hónap áll majd rendelkezésre, ezért célszerű szakmai segítséget kérni a pályázat elkészítéséhez. Az ötmilliárd forintos teljes keretösszegből egy pályázó legalább 100 ezer forint és legfeljebb 50 millió forint támogatást igényelhet. A kérelmeket a területi szempontok figyelembevétele nélkül, beküldésük idősorrendjében bírálják el. A támogatott fejlesztések megvalósításának tervezett határideje 2026 vége.
A fejlesztéseket követően (az adott ház döntésétől függően) az elfogyasztott hő jelentős része az adott lakás valódi fogyasztásával arányosan kerül majd felosztásra, azaz a lakók a tényleges felhasználásukkal jobban megegyező arányban fizetnek majd a távfűtésért. A szabályozhatóság mellett a távolról leolvasott és folyamatosan nyomon követhető adatok is tudatosabb fogyasztást tesznek lehetővé, ami a számlák csökkenéséhez vezethet.
(ÖKK)
0 hozzászólás