Március 14-én lezárult a pályázatok beadási határideje a Vörösmarty Színház igazgatói feladatainak ellátására vonatkozóan, s mint ismert, összesen heten: dr. Komáromi György, Lőrincz Zsuzsa, Nagy Péter, Olt Tamás, Romvári Gergely, Rozgonyi-Kulcsár Viktória és Somogyi Szilárd nyújtottak be pályázati anyagot. A nagy érdeklődésre tekintettel a fenntartó székesfehérvári önkormányzat adott tájékoztatást a pályázati folyamat állásáról.
Ebből kiderült, hogy mivel a pályázók közül többen is zárt ülés keretében történő tárgyalást kértek – csak nevük nyilvánosságra hozatalához járultak hozzá –, így az Önkormányzat konkrét szakmai anyagokat nem hozhat nyilvánosságra.
Megtörtént a pályázatokat véleményező szakmai bizottság kijelölése, amelyben
– a kulturális és innovációs minisztert Matiszlovics Tibor,
– a Színházművészeti Bizottságot Bán Teodóra, Kiss-B. Attila, Lipics Zsolt és Pataki András,
– az Intézmény foglalkoztatottjait Juhász Illés,
– a Színházi Dolgozók Országos Szakszervezete Vörösmarty Színház Alapszervezetét Nagy Attila József,
– Székesfehérvár Önkormányzatát pedig Földi Zoltán és Lehrner Zsolt képviseli.
A pályázati folyamat során több alkalommal is meghallgatásra kerülnek a pályázók. Mivel minden pályázó vállalta, így személyes találkozásra és szakmai beszélgetésre kerül sor a Vörösmarty Színház kollektívájával. Ezt követően a szakmai bizottság tagjai is megismerik a pályázók által benyújtott szakmai koncepciókat, illetve személyesen is meghallgatják a jelölteket. A pályázatok véleményezése pályázatonként történik, a pályázat támogatottságára vonatkozó szavazás és összegző vélemény megfogalmazása keretében. A szakmai bizottság egyidejűleg több pályázatot is támogathat.
A szakmai bizottság üléséről és a szavazás eredményéről írásbeli jegyzőkönyv készül, amelynek melléklete a pályázatonként elkészített összegző vélemény. Ezt a szavazás részletes eredményével együtt ismertetni kell a döntéshozóval és az önkormányzati szakbizottsággal, melyre – a pályázók nyilatkozatának megfelelően – a testületek zárt ülésén kerül majd sor. A munkakör betöltéséről a döntést Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 30 napon belül hozza majd meg, a korábbiakban leírtakra tekintettel zárt ülésen. A szavazás eredményét és a szakmai bizottság pályázatonként elkészített összegző véleményét természetesen nyilvánosságra fogjuk hozni, hogy arról mindenki részletesen tájékozódhasson.
A téma valóban élénk érdeklődést váltott ki nem csak szakmai berkekben, széles körben, így a közösségi felületeken is, amelyeken számos vélemény és várakozás olvasható, illetve szerkesztőségünk is kapott több üzenetet a témában. Mindenki kívánalmainak, elvárásainak nehéz megfelelni, de az eddigi látott-hallott vélemények alapján két dolog, fontos tényező az, ami a jelentős többség elvárásaiban megfogalmazódik: legyen az új igazgató nyitott a zenés darabok irányában, amelyek mindenütt hatalmas közönségsikerrel futnak az ország színpadjain, illetve legyen megfelelő színpadi szakmai (rendezői és/vagy színészi) előélete, tapasztalata, ne olyan vezesse az ország egyik méltán legkiemelkedőbb vidéki színházát, aki ezeknek híján van.
Az biztos, hogy a döntéshozóknak nem lesz egyszerű dolguk, mert a pályázók neve és eddigi szakmai tevékenysége okán is több „erős” jelölt van a pakliban, olyan, aki gyakorló színész jelenleg is, s olyan, aki fiatal kora ellenére számos nagysikerű zenés darabot vitt már színre rendezőként, de a klasszikus, prózai darabok sem állnak tőle messze. Hozzá kell tenni: ma nem megkerülhető az sem, hogy az adott jelölt mennyire van képben a menedzselés és a gazdaságos üzemeltetést illetően, ezekre milyen koncepcióval, stábbal rendelkezik.
A pályázati eljárás az érdemi részéhez érkezett, izgalmas döntéshozatali időszak következik, amelyet kiemelt figyelemmel követünk mi is.
(Fotó: Mátay Balázs archív)
0 hozzászólás