Az adventi időszakban a székesfehérvári Áldozatsegítő Központ a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal közös akciójában a Piac tér 4. szám előtt szervezett bűnmegelőzési kitelepüléssel szeretné felhívni a figyelmet az Áldozatsegítő Központ működésére és tapasztalataira, az áldozattá válás elkerülésének lehetőségeire, valamint arra, hogy az ünnepek idején is van kihez segítségért fordulni.
Az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztosa, Király Nóra erről Székesfehérváron tartott sajtótájékoztatót. Ezt megelőzően a miniszteri biztost, dr. PhD Budavári Árpád r. ezredest, rendőrségi főtanácsost, a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettesét és Halászné Kis Andreát, a fehérvári Központ koordinátorát a Városházán fogadta Székesfehérvár alpolgármestere és Deák Lajosné tanácsnok. Az érkező vendégeknek bemutatták az épület történetét, majd közösen sétáltak át a Piac tér 4. szám elé.
Tizenhét Áldozatsegítő Központ és négy Áldozatsegítő Pont működik ma Magyarországon. Az áldozatsegítő rendszer kiépítése négy évvel ezelőtt kezdődött el azzal a céllal, hogy 2025 végére teljes lefedettség legyen. Székesfehérváron félévvel ezelőtt kezdte meg a munkát a központ. Az adventi időszakban a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal közös, a Piac tér 4. szám előtt szervezett bűnmegelőzési kitelepüléssel szeretnék felhívni a figyelmet az Áldozatsegítő Központ működésére és tapasztalataira, valamint arra, hogy az ünnepek idején is van kihez segítségért fordulni.
„Az ünnepek alatt sem hagyjuk magukra azokat, akik bajba kerülnek, valamilyen bűncselekmény áldozatává válnak.” – erről már Király Nóra miniszteri biztos szólt. Felhívta a figyelmet, hogy az ÁSK-k a két ünnep között is nyitva tartanak, illetve az ingyenesen hívható telefonszám (06 80 225 225) 0-24 órában elérhető minden nap. „A célunk a rendőrséggel és a kormányhivatalokkal továbbra is az, hogy minden ember, aki bajba kerül, segítséget tudjon kapni. A székesfehérvári központban barátságos környezetben jól felkészült, empatikus szakemberek fogadják az érkezőket és nyújtanak jogi, anyagi, pszichológiai segítséget a bajbajutottaknak.” – tette hozzá Király Nóra.
Lehrner Zsolt alpolgármester elmondta, hogy egy bűncselekmény elszenvedése igen sokféle következményt vonhat maga után. „Ezeknek az embereknek érezniük kell a közösség erejét, emellett pedig hatékony és személyre szabott segítséget kell kapniuk, amit a szakemberek tudnak megadni. Ezért is nagy jó, hogy városunkban is működik Áldozatsegítő Központ!” Az alpolgármester köszönetét fejezte ki a Központ munkatársainak és a rendőrségnek, hogy az adventi időszakban kitelepülve a közterületre, még inkább „szem előtt” vannak! Felhívta a figyelmet arra, hogy mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy ne váljunk semmilyen bűncselekmény áldozatává. Ha pedig mégis bekövetkezne ez, akkor bátran merjünk segítséget kérni, hogy feldolgozva a szörnyűségeket, ismét teljes életet élhessünk majd.
Az áldozatsegítésben dolgozók, azaz a központok mellett a rendőrség, a kormányhivatalok, a civil és segélyszervezetek, a cégek, az oktatási intézmények együttműködése rendkívül fontos. Az áldozatsegítő központok továbbra is azon dolgoznak a rendőrséggel közösen, hogy csökkenő bűnesetek mellett egyre több áldozatnak tudjanak hatékony és gyors segítséget nyújtani. Erről már dr. PhD Budavári Árpád r. ezredes, rendőrségi főtanácsos, a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese beszélt a pénteki sajtótájékoztatón. Kiemelte, a bűnkezelés két pólusa a bűn megelőzése és a bajba került áldozatok megsegítése. A rendőrségnek több olyan programja van, amely a bűnkezelés teljes vertikumát átfogja. Példaként említette az online bűnözés elleni fellépést, amely a megelőzést, a felderítést és az áldozattá vált állampolgárok támogatását egyaránt magában foglalja. Itt nemcsak lehetőség, de kötelesség is egymásra találni azokkal az állami szereplőkkel, amelyeknek e területen feladatuk van. Ez a mostani alkalom is egy ilyen együttműködés remek példája – tette hozzá.
Az áldozatsegítő rendszer célja, hogy ha valaki közvetlenül vagy közvetetten (például tanúként vagy családtagon keresztül) kapcsolatba kerül valamilyen bűncselekménnyel, értelemszerűen fel kell dolgoznia ennek hatásait. Normális emberi reakció, ha ilyenkor fizikai vagy lelki problémák jelentkeznek, emellett anyagi nehézségek is felléphetnek. Ezeken a területeken ad támogatást a hazai áldozatsegítő rendszer, valamint számos olyan preventív feladatot is ellát, amely az áldozattá válás megelőzését szolgálja. Újságírói kérdésre Halászné Kiss Andrea, a fehérvári Áldozatsegítő Központ szakmai vezetője elmondta, a nyitás óta eltelt fél évben 510 esetben segítettek bűncselkemények áldozatain, valamint 110 ember fordult hozzájuk problémával, amelyre segítettek megoldást találni.
A pénteki sajtótájékoztatón a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya és az Áldozatsegítő Központ munkatársai mellett jelen volt Békési Ferencné családügyi és Deák Lajosné nemzetpolitikai tanácsnok is.
(ÖKK, fotó: Simon Erika)
0 hozzászólás