A Facebook érthetetlen szabályai miatt költözik dr. Cser-Palkovics András online fogadóórája

Minden Facebook-használó érzékelhette az elmúlt időszakban, aki gyakran használja a közösségi platformot, hogy az, érthetetlen, értelmezhetetlen hivatkozásokkal önkényesen töröl, eltávolít teljesen hétköznapi, semmit és senkit sem sértő, mindenféle reklámcélzatot mellőző bejegyzéseket, „veszélyesnek”, „erőszakot támogatónak vagy ábrázolónak”, illetve „lájkvadásznak” minősítve. Megjegyzendő, ha már az egész rendszer tetszésnyilvánításának alapja a lájkolás, akkor ez eleve érthetetlen és tolerálhatatlan a felhasználók részéről. Ma Székesfehérvár polgármestere adott ki közleményt, amiben arról tájékoztatja a körvéleményt, hogy a szigorú szabályok miatt immár 12 éve remekül működő online fogadóóráját más közösségi felületre kénytelen költöztetni.

Alábbiakban olvasható dr. Cser-Palkovics András közleménye:

„A Facebookot üzemeltető META teljesen átláthatatlan szabályai, algoritmusai – akaratlanul is – lehetetlenné teszik, hogy interaktív, kétirányú kommunikáció alakuljon ki a polgárokkal, ez pedig pont a közösségi média közéletileg, helyi politikában leghasznosabb funkcióját végzi ki, mely a részvételi demokrácia egyik legjobb eszköze volt.

Lassan másfél évtizede szolgálhatok polgármesterként a fehérváriak bizalmából. Egyik első tapasztalatom az volt 2010-ben, hogy bár a jogszabály kötelezővé teszi az évenkénti közmeghallgatás megtartását, a fórum a legkevésbé sem hatékony. Ezért tartottam fontosnak egy olyan platform létrehozását, ahol a fehérváriak érdemben, nagyobb számban tudnak kérdezni és széles plénum előtt kapnak választ felvetéseikre, így 12 éve létrehoztam az első „Facebook-fogadóórát”. (https://www.szekesfehervar.hu/els-alkalommal-tartott-on-line-kozmeghallgatast-szekesfehervar-polgarmestere)

Polgármesterként elsődleges kötelességem, hogy a fehérvári polgárokat tájékoztassam és meghallgassam, panaszaikra, felvetéseikre választ adjak. Ennek egyik hagyományos fóruma a közmeghallgatás és a fogadóóra, melynek bejáratott alternatívája, sőt, immár bő évtizede helyettesítője is az online formátumú Facebook-fogadóóra, Facebook-közmeghallgatás. Ott nagyságrenddel több kérdésre tudok válaszolni, sokkal átláthatóbban, hiszen a hagyományos közmeghallgatáson (ha egész nap tart) maximum 60-80 kérdésre lehetséges válaszolni, mostanság egy „gyengébb” online közmeghallgatáson is érkezik 150-200 kérdés, melyekre sokkal nagyobb nyilvánosság előtt tudok válaszolni. Az online közmeghallgatás, fogadóóra kötelezettségét az önkormányzati SzMSz-be is belefoglaltuk, a rendszer annyira bevált, hogy az évi 3-4 online alkalom gyakorlatilag kiváltotta a hagyományos, Városházán tartott formátumot, hiszen sokkal kényelmesebb kérdezési lehetőséget biztosít az embereknek.

Annak idején kézenfekvő volt, hogy az épp felfutó, népszerű platformon, a Facebookon indítsam el az online közmeghallgatásokat. Az utóbbi években a Facebook algoritmusai miatt ez egyre nehezebbé vált, mostanra pedig a META szabályzatai pedig lehetetlenné teszik. A Facebook-fogadóórát, közmeghallgatást meghirdető posztokat ugyanis „kattintásvadászként” érzékeli és jelöli meg az algoritmus, melyért persze „bünteti” is a Facebook-oldalamat. Ezzel akarva-akaratlan azt bünteti tehát, hogy egy polgármester kapcsolatot tart a polgárokkal, magát a demokrácia alapját, a „részvételt” torolja meg.

Ennek okán az online közmeghallgatás platformja biztosan, legalább részben más lesz a jövőben, a META termékei helyett pedig más oldalakat, a YouTube-ot, a TikTok és X csatornákat valamint persze – ahol ezt a közélet és az önkormányzat írott és íratlan szabályai engedik – a városi felületeket fogom előnyben részesíteni. Hiszek abban, hogy a közösségi média lehet a részvételi demokrácia hasznos és innovatív eleme, nem csak egy politikai hirdetőfelület. Ehhez azonban az oldalakat működtető vállalatoknak legalábbis nyitottnak kellene lenniük erre.

Cser-Palkovics András

Székesfehérvár polgármestere”

(Fotó: Mátay Balázs)

 

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2024. december
h K s c p s v
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Written by Mátay Balázs

2024-12-05

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet

Share This