Megalakult és megkezdte a munkát Székesfehérvár új Közgyűlése

Szerző: Media24

2024-10-04

Megalakult Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése. Az ünnepélyes alakuló ülést október 4-én, pénteken délután tartották a Városháza Dísztermében. Az október 1-jével megkezdődött, új ciklusban 21 fős testület dolgozik a városért dr. Cser-Palkovics András polgármester vezetésével. Esküt tettek a képviselők és a polgármester, megválasztották a város négy alpolgármesterét, valamint az Önkormányzat munkáját segítő tanácsnokokat és bizottságokat.

Az alakuló közgyűlés elején dr. Pallos István, a Helyi Választási Bizottság elnöke tájékoztatott a június 9-i európai parlamenti, helyi önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választásokról, az összetett feladatellátás hosszas előkészítéséről, elvégzéséről és eredményeiről. Mint mondta, a megyei jogú városban 4 polgármesterjelölt és 75 képviselőjelölt indult az önkormányzati választáson. Székesfehérváron 52 helyszínen 93 szavazókörben mintegy 500 fő dolgozott, a Helyi Választási Iroda 20 fővel végezte feladatát, és nagyon sokan vettek részt a technikai feltételek biztosításában.

A tájékoztatót követően Farkas László korelnök szólt a résztvevőkhöz. Emlékeztetett arra, hogy negyven esztendős korában, az első szabad választásokat követően nyerte el a választók bizalmát és a lehetőséget arra, hogy önkormányzati képviselőként Székesfehérvárt szolgálhassa. Az elmúlt 34 évben képviselőként és a Pénzügyi, Jogi és Költségvetési Bizottság elnökeként dolgozott a város fejlődéséért, az itt élők helyzetének javításáért, partnerségben Székesfehérvár polgármesterével. „Egy várost leginkább mindig az emberek közössége határoz meg. Rengeteget alakít a közgyűlés döntéseivel a városképen, az egyes emberek élethelyzetén, azon, hogy igazi otthonnak érezzék Székesfehérvárt. Igazán erősek azonban attól vagyunk, hogy mind lokálpatriótaként hiszünk abban, hogy egy város polgáraiként, közösségként építjük ennek a városnak a jövőjét. Ezt a közös akaratot, közös munkát és közösségi erőt kívánom Polgármester Úrnak és valamennyi képviselőtársamnak itt, Székesfehérvár Közgyűlésében az előttünk álló öt esztendőre is!” – zárta szavait Farkas László.

A korelnöki köszöntőt követően a 14 egyéni választókerületből és a 6 kompenzációs listáról a Közgyűlésbe jutott képviselő közösen tette le esküjét, majd aláírta az esküokmányt. Ezt követően tett esküt dr. Cser-Palkovics András polgármester, majd a Székesfehérvár fanfár hangjai adták hírül, hogy hivatalosan is megalakult Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése.

A képviselőtestület tagjai: Békési Ferencné, Brájer Éva Mária, Deák Lajosné, Farkas László Ignác, Fazakas Attila Levente, Fenekes Roland, Földi Zoltán, Juhász László, Dr. Kovács Zsoltné, Lehrner Zsolt Lóránt, Mészáros Attila, Molnár Tamás, Östör Annamária, Patik Ferenc, Róth Péter, Dr. Pásztor Eszter, Sándor Barbara, Szontaghné Kovács Erika, Végh Annamária és Viza Attila.

„Ünnepi és alázatra intő pillanatok ezek, egy ezeréves város bízta ránk magát és jövőjét. Szerencsénkre, e terem falán ott a kereszt, hogy emlékeztessen mindannyiunkat: az ország, a hatalom és a dicsőség nem minket illet! Nekünk, a megtisztelő felelősséget bírva az a dolgunk, hogy mielőbb munkához lássunk!” – fogalmazott ünnepi köszöntő beszédében dr. Cser-Palkovics András polgármester, majd gratulált a megválasztott képviselőtársainak és köszönetet mondott mindazon fehérvári polgároknak, akik éltek a szavazati jogukkal.

Ugyancsak megköszönte a politikai szféra konstruktív tárgyalásait, melyek lehetővé teszik, hogy az új testület mielőbb megkezdhesse a munkáját, majd rámutatott, hogy továbbra is fontos a magas színvonalú, felkészült, lokálpatrióta döntéshozatal. „Szükségünk lesz ugyanis minden figyelmünkre, erőnkre és megfontoltságunkra ahhoz, hogy a feladatainkat, sőt, a küldetésünket teljesíteni tudjuk. Ahogyan augusztus 20-án kifejtettem, most az új testület előtt is fel kell idézzem: igen nehéz önkormányzati ciklus elé nézünk, legalább két okból. Az első az általunk nehezen befolyásolható külső tényezők konstellációja. Sok és sokszorosan ismert globális esemény és folyamat vezetett odáig, hogy a hazai és helyi gazdaság lassulására, tehát országos és lokális forrásaink szűkülésére kell felkészülnünk, párhuzamosan a klímaváltozás kihívásaival. (…) Ilyen nyomás alatt fog ugyanis megmutatkozni, hogy mennyire alkalmazkodóképes városunk, az utat pedig e testületnek kell törnie, hiszen a vezetés elsősorban: példa.” – hívta fel a figyelmet, majd hozzátette, a kihívások második csoportját az Önkormányzat által vállalt feladat, a 2038-as Szent István millenniumra történő felkészülés jelenti. „Nem csak lehet építkezni, építkeznünk kell. Ha azonban ezt tervek és hosszú távú koncepció nélkül tesszük, akkor a házunk összedől, még inkább igaz ez, ha metsző keleti szeleket, zúduló nyugati vizeket is ki kell állnia az építményünknek. Ezek a realitások nem tétlenséget, hanem kereteket, ezáltal tervezési irányt jelentenek számunkra, mely ugyan lehet, hogy szűk mezsgye, de a fehérváriak akaratával, a tudomány és a szakemberek vívmányaival, e testület bölcsességével, közéleti mértéktartással képesek leszünk megtalálni és tartani az egyensúlyt. Egyensúlyt a grandiózus célok és a fontos apróságok között. Egyensúlyt a számosítható világi és a lelket emelő történelmi, hitéleti szempontok között. (…) Bár a fehérváriak kiemelkedő, nagy visszaigazolást és biztatást jelentő bizalmának hála számban és szerben igen erős csapatot tudhatok magam mellett, mégsem szeretném, ha a puszta politikai erő lenne a testületünk állandó döntőbírája. Tudom ugyanis, hogy sokak, akiknek a voksát köszönhetem, szintén nem pártos törésvonalak alapján tiszteltek meg bizalmukkal. Számítok tehát politikai és párthovatartozástól függetlenül minden képviselő és bizottsági tag konstruktív, felkészült, legjobb tudása szerint végzett munkájára.”

Dr. Cser-Palkovics András rámutatott, hogy a 2038-as emlékév egy igazodási pont az időben, amely felé törekedhetünk már ma, az első lépések megtételével. Azzal zárta gondolatait, hogy a 2038-as esztendő mérföldkőnek megtenni nem csak történelmi kötelezettség és magasztos cél, hanem az egyetlen közösségi, politikai módszer is a város gyarapítására.

Az alakuló közgyűlésen a testület – dr. Cser-Palkovics András polgármester indítványára – döntött a Szervezeti és Működési Szabályzat módosításáról, mely szerint három helyett két taggal is alakítható frakció az új képviselőtestületben. Erre azért volt szükség, hogy a Fidesz mellett a Közgyűlésbe jutott ellenzéki pártok is tudjanak frakciót alakítani, így is képviselve az őket támogató választópolgárokat Székesfehérváron. Ezt követően a testület nyilatkozatot fogadott el a Szent István halálának ezredik évfordulójára és a 2038-as emlékévre történő felkészülésről.

Az alakuló ülésen döntés született az alpolgármesterek személyéről. Egyhangúlag Róth Pétert, Mészáros Attilát és Lehrner Zsoltot főállású alpolgármesterré, míg Horváth Miklós Csabát társadalmi megbízatású alpolgármesterré választották.

A Közgyűlés döntött a tanácsnokok személyről is, meghatározott önkormányzati feladatok ellátása céljából:

családügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Békési Ferencné
civil ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Molnár Tamás
egészségüggyel, sporttal, és a társadalmi fenntarthatósággal kapcsolatos feladatok tanácsboka – Östör Annamária
generációk közötti együttműködéssel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – dr. Kovács Zsoltné
ifjúsági ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Patik Ferenc
környezetvédelemmel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Sándor Barbara

közbiztonsági ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Viza Attila
közlekedési ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Végh Annamária
közműszolgáltatási ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – dr. Pásztor Eszter
kulturális ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Brájer Éva
nemzetpolitikai ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Deák Lajosné
szociális ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Szontaghné Kovács Erika
terület- és településfejlesztési operatív program forrásaival és a közvetlen Európai Uniós támogatások megszerzésével kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Fazakas Attila
városfejlesztési ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Juhász László
vagyongazdálkodással kapcsolatos feladatok tanácsnoka – Fenekes Roland

Az alakuló közgyűlésen döntés született arról is, hogy az új önkormányzati ciklusban megtartják az eddigi bizottsági struktúrát, vagyis a továbbiakban is négy szakértői testülettel működik a képviselőtestület az alábbiak szerint:

Humán Közszolgálati Szakbizottság- Földi Zoltán elnök
taglétszám 23 fő

Pénzügyi, Költségvetési, Jogi Bizottság – Farkas László elnök
taglétszám 13 fő

Stratégiai és Fejlesztési Bizottság – Molnár Tamás elnök
taglétszám 23 fő

Városüzemeltetési Szakbizottság – Deák Lajosné elnök
taglétszám 19 fő

A frissen megalakult képviselőtestület első, rendes ülését 2024. november 8-án, pénteken tartják a Városházán.

(ÖKK, fotó: Mátay Balázs)

 

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2024. november
h K s c p s v
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Written by Media24

2024-10-04

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet

Share This