Mire jó a hársfatea? Hogyan készítsünk a növényből alkoholos kivonatot, toroköblögetőt, fürdőt, esetleg likőrt az élvezetre is gondolva?
A múltkor már megjegyeztem, hogy a hárs az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek antibakteriális hatásúak, ezért alkalmasak a meghűléses betegségek kezelésre ha izzasztani akarunk, köhögést csillapítani, görcsöt oldani, köptetőre van szükségünk vagy nyákoldóra. A hurutos panaszokat kiválóan enyhíti.
Ezen kívül használhatjuk immunerősítésre, torokfájásra, mandulagyulladásra, álmatlanság ellen, fájdalomcsillapításra, gyomorbántalmak esetén, szorongásra, stresszoldásra, méregtelenítéskor, bőrápolásra, sőt még hajöblítésre is.
A népgyógyászatban felhasználták vértisztító és idegerősítő hatását is. Fontos összetevője volt egykoron a gyomorerősítő és vizelethajtó teáknak. Fürdővízbe is tették főzetét, mert remek bőr- és hajápoló hatású.
A hársfák júniusban kezdenek el virágozni. Először a nagylevelű, majd a kislevelű szirmaiban gyönyörködhetünk, miközben magunkba szívjuk csodás illatát. A virágokat a teljes virágzás előtti időszakban érdemes begyűjteni, amikor a virágok kétharmada kinyílt, a többi pedig feslik. Ha túlnyílt virágokkal dolgozunk, akkor száradás közben könnyen széthullanak. Ráadásul hatóanyagban akkor leggazdagabb a növény, amikor még nem nyílt ki teljesen.
Ezért ajánlott az ágvégeket metszőollóval levágni – anélkül, hogy a fában kárt tennénk -, majd azokról később leszedni a virágzatot a murvalevelekkel együtt! Fontos, hogy ne kopasszuk meg az egész fát, ne tördeljük le kézzel az ágakat! Csupán minimális méretű csippentés szükséges az ágvégről.
A gyűjtés során kerüljük el az útmenti, poros helyeket, ahol szennyeződés érhette a növényt! Figyeljünk arra is, hogy az ezüst és az amerikai hársfavirág véletlenül se kerüljön a kosarunkba, mert mindegyik allergizáló! Az ezüst hársat onnan lehet könnyen felismerni, hogy fonákja ezüstös színű a csillagszőrök miatt.
A begyűjtött virágokat terítsük ki, és árnyékos helyen szárítsuk meg. Édes, mézes illatot fogunk érezni e művelet közben. Ha elillant belőlük a nedvesség, akkor tegyük vászonzsákba vagy papírzacskóba a felhasználásig.
A teljes cikk itt olvasható:
Hársfa: az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk (fmc.hu)
0 hozzászólás