Hova vessük el a magokat? Milyen fényigénye van a chilinek? Hogyan történik a palántázás? Szükség van-e trágyázásra? – Kiderül az alábbi cikkből!
A múltkor már említettem, hogy a chili paprikának nagyon sok fajtája van: jelenleg nagyjából 2000 változata ismert a világon. Mindegyiknek különböző a színe, az alakja, az íze és a csípőbőségük is változó.
A chili termesztése nem túl bonyolult, ráadásul ma már a legegzotikusabb fajták magjait is könnyű beszerezni. Ezért is fogom most elárulni egy szakértő segítségével, hogy miként varázsolhatunk dúsan termő, egészséges chilit a kertünkbe.
Van, aki a chilit kis cserepekbe veti, mivel úgyse nő gyorsan. Mások egyből a kertbe szórják a magot, mert nem akarnak az átültetéssel bajlódni. Ez utóbbit viszont csak azoknak ajánlott alkalmazniuk, akiknek bőséges magkészletük van ahhoz, hogy nyugodtan hagyják elveszni a növények egy részét, ha veszélyhelyzet áll fenn. E mondat valószínűleg eléggé meggyőzött mindenkit, hogy a cserepeket helyezze előtérbe. Egy cserépbe természetesen több magot is tehetünk.
„A chili-palánta hőigénye a fejlődési fázistól függően alakul” – tudtam meg Istella Zoltántól, aki már régóta foglalkozik e növény termesztésével. – „Csírázáskor a hőmérséklet-szükséglete magas, szikleveles korban alacsonyabb, a lomblevelek kifejlődésekor pedig ismét magasabb hőre van szüksége. Csírázáskor 28-32 Celsius-fokot kíván, a szikleveles fázis során 17-22 Celsius-fokot, a lombleveles növényeknél pedig 20-24 Celsius-fokra van szükség. Az optimálisnak számító páraérték 70-80 %.”
Figyelmeztetett arra is, hogy a fényhiány miatt a növények érzékenyebbek lesznek, gyakran előfordulhat gombás betegség. A kiültetés után a palánta megéghet, megdőlhet, mivel nehezen szokja meg a klímaváltozást, a szabadföldi időjárást. Sokan ezért úgy gondolják, hogy a palánta neveléséhez elég egy déli fekvésű ablakpárkány, mert előnyösen hat a fejlődésre, és ennél többre nincs is szükség. Ez azonban nagy tévedés.
Fontos például, hogy az ültetőedények áteresszék a folyadékot, mert a chili nem szereti a pangó vizet. A vetési mélységet a chili fajtája határozza meg. Minél nagyobb a vetőmag, annál mélyebbre kell ültetni. Nagyobb magok esetén 1–1,5 cm az ültetőmélység, apró magoknál pedig 0,5–1 cm mélység ajánlott. A magok elvetése után langyos vízzel locsoljuk át a tartályokat!
A teljes cikk itt olvasható:
Hogyan termesszünk chilit? (fmc.hu)
0 hozzászólás