Olimpia 2024: Halász Bence ezüstérmes, Vas Blanka célfotóval csúszott le a dobogóról

2024-08-04

Kiváló, koncentrált versenyzéssel, 79.97 méteres dobásával ezüstérmet nyert a párizsi olimpián a kalapácsvető Halász Bence. A magyar nehézatléta csak a sportág hirtelen berobbant új királyával, a kanadai Ethan Katzberggel nem bírt, aki hatalmas, 84 méter 12 cm-es dobásával messze a többiek előtt végzett. Vas Kata Blanka is már a nyakában érezhette az érmet a női kerékpárosok mezőnyversenyén, ám a célfotó alapján centiméterekkel maradt le a 2. és 3. helyezettektől. Az úszóknál Betlehem Dávid számára is szó szerint egy karcsapásnyira volt a dobogó 1500 méteres gyorsúszásban, de neki is csak a  4. hely jutott a végén.

Halász Bence érmes teljesítményére visszatérve: nagyon összeszedett volt az éppen születésnapos, korábbi Eb- és vb-érmes kalapácsvető, aki kétszer is nagyon közel volt a 80 méteres határtól. Utolsó kísérleténél elsőre úgy tűnt, hogy túl is dobta a bűvös határt, amit a televíziós visszajátszás tovább erősített, ám a mérést végző versenybírók kissé szigorúan, de biztosan alámérték ezt a próbálkozást. Ez azonban már igazából nem zavart senkit, az olimpiai ezüst akkor sem változhatott volna aranyra, ha valóban picit nagyobb ez a dobás.

Vas Blanka nagyot dolgozott, a véghajráig együtt vezette a mezőnyt a végül győztes amerikai kerékpárossal, Kristen Faulknerrel, de hagyta, hogy elhúzzon tőle a végső győztes, majd a legvégén befogta a holland Marianne Vos és a belga Lotte Kopecky, akikkel egy igazi ki-ki „meccsel”, sprintbefutóval döntötték el az utolsó 300 méteren, hogy kik állhatnak még dobogóra. A mellékelt fotón látszik, hogy centiken múlott Blanka érme.

Női vízilabdázóink szétlövésben büntetőkkel kikaptak Ausztráliától, így csoportjukból csak a 3. helyen jutottak tovább, így a negyeddöntőben a félelmetes Egyesült Államokkal, a címvédővel találkoznak. A tengerentúli hölgyek sem verhetetlenek, de  a legélesebb meccseken nagyon ritkán kapnak ki.

Hétfőn újabb magyar reményekkel, éremesélyekkel folytatódik a XXXIII. nyári olimpia a francia fővárosban.