A Donát utcában még a nyolcvanas években építették azt az 5000 m3-es víztartályt, ami biztosítja, hogy a csapokból megfelelő nyomással folyhasson a víz Székesfehérváron, és biztonságos háttérkapacitás álljon rendelkezésre. A hatalmas tartályt évente takarítják és fertőtlenítik, amit idén éppen a napokban végeznek a szakemberek.
Szerdán reggel Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András Laczi Péterrel, a Fejérvíz vezérigazgatójával közösen nézte meg a karbantartási munkálatokat.
„A Fejérvíz létesítményei ipari remekművek, fantasztikus létesítmények amelyek alapvető közszolgáltatást biztosítanak. Fontos megmutatni ezeket a város közösségének, hiszen olyan helyeken vannak, ahol az emberek nem láthatják őket, miközben felettük sétálnak vagy autóznak el a városban. Ezeken a bejárásokon keresztül szeretnénk továbbá megköszönni azoknak a szakembereknek a munkáját is, akik a Fejérvíznél dolgoznak, és akik nélkül nem lenne garantálható ez az alapvető közszolgáltatás.” – emelte ki a város polgármestere.
– Jövő év augusztus 2-án lesz 110 éve, hogy elindult Fehérváron a vezetékes ivóvíz szolgáltatás és a hozzá a csatorna-szolgáltatás, az elsők között az országban. A vezetékes ivóvíz-szolgáltatás fontosságát leginkább akkor vesszük észre, amikor valami probléma van: mert aszályos egy nyár, vagy csőtörés van valahol. A szolgáltatás biztosításához rengeteg ember megfeszített munkája szükséges – hívta fel a figyelmet dr. Cser-Palkovics András.
Ezért mutattuk be ezt a létesítményt, egy 5000 m3-es óriási tartályt, ami a város félnapos szükségletének megfelelő vízmennyiség tárolására alkalmas. Az előírások szerint évente egy alkalommal ki kell tisztítani, ezért leengedik, fertőtlenítik, vizsgálatokat végeznek, majd újratöltik. Csak ilyenkor lehet bejönni ebbe a medencébe. Az 5000 m3-es medence mellett egy 2600m3-es és két darab 1000 m3-es tartály is található.
A városvezető kiemelte: fontos lépés, hogy újraindult a szakemberképzés a városban, kifejezetten a víziközmű tekintetében. Ez nagy előrelépés, hiszen elengedhetetlen, hogy legyen szakmai utánpótlás. Mint mondta, fontos az is, hogy olyan új technológiákat is ki lehessen próbálni, amelyek a környezetet és a fenntarthatóságot szolgálják. Ilyen a szennyvíz tisztítása és a Sóstó vízutánpótlásának biztosítása, hiszen már tökéletes minőségűvé lehet tisztítani a szennyvizet is. Ezt azért is érdemes megemlíteni, mert amikor a Velencei tó problémáiról beszélünk, hogy honnan lehet vizet szerezni, akkor érdemes tudni, hogy már rendelkezésre állnak ilyen környezetkímélő és közben a környezetet megmentő technológiák, mint a tisztított szennyvízzel történő vízutánpótlás – amire már fehérvári példa is van
(ÖKK, fotó: Bácskai Gergely)
0 hozzászólás