Székesfehérvár Belvárosának megújult közösségi terén, a Géza nagyfejedelem téren 11 nagyobb fát, 20 lombhullató cserjét, 28 rózsát, 817 tő évelő növényt, díszfüveket és 2610 virághagymát is ültettek. A Bazilika felújítása, valamint a régészeti feltárások után kezdődhetett el a tér felújítása, ahol egy szabadtéri vitrinben az ásatáson előkerült leleteket is meg lehet nézni.
A Géza nagyfejedelem téren elsőként a régész szakemberek dolgoztak a bazilika felújítása után, majd megújultak a burkolt felületek, visszakerült a nagyfejedelem szobra is a térre, és kialakították a korábbinál jóval nagyobb ágyásokat. Egy újabb, megszépült közösségi térrel gazdagodott Székesfehérvár Belvárosa, ahol megannyi évelő és hagymás növény mellett kilenc ezüsthárs és kettő japánakác ad majd néhány év múlva hűs árnyékot.
Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András a tér szerdai átadó ünnepségén köszönetet mondott a felújításában részt vett szakembereknek, és megköszönte a környéken élőknek is, hogy az elmúlt években viselték a felújítással kapcsolatos kellemetlenségeket. Mint mondta, még 2018-ban kezdte el a város tervezni a Géza tér felújítását, ehhez azonban meg kellett várni a Bazilika felújításának és a régészeti feltárásoknak a befejezését. Kiemelte, a megújult közösségi tér egyik érdekességeként egy mini szabadtéri kiállítást is sikerült létrehozni a Bazilika oldalában.
A következő, Belvárost érintő nagyobb munka a Koronázó tér burkolatának teljes megújítása lesz – tájékoztatott Fehérvár polgármestere. Az ennek a munkának a kivitelezésére kiírt közbeszerzési eljárás hamarosan lezárul, majd ezt követően, tavasz végén kezdődhet a felújítás. Ezután következhet a Táncsics utca, a Kossuth utca és a Szent István tér megújítása. Ennek finanszírozásához pedig múlt héten nyújtott be egy pályázati csomagot Székesfehérvár Önkormányzata.
Lehrner Zsolt alpolgármester, a Belváros önkormányzati képviselője is köszönetet mondott a tér megépítéséért az Útéppark Kft-nek és a Városgondnokságnak, illetve a Belváros korábbi önkormányzati képviselőjének, Szabó Bakos Györgynének, akiknek a képviselősége alatt kezdődött a tér megújítása. Kiemelte, a teljes kivitelezés mintegy 150 millió forintba került.
Berek Veronika, a Szent István Király Múzeum régésze a tér átadásán elmondta, az ásatást dr. Reich Szabina régész vezetésével végezték a szakemberek 2022-ben és 2023-ban. Előkerült egy erődítmény alapozása, valamint egy pillérsorokkal ellátott, csarnokszerű épület maradványa, továbbá egy 13. századi toronyépület és egy 14. században épült leégett gerendaház maradványa. „Itt került elő az egyik legérdekesebb lelet, egy Limoges-i zománcos korong, ami megtekinthető a Szent István Király Múzeum 150 éves évfordulójára rendezett kiállításon. Kések, szegek, kulcsok, tárolóedények kerültek még elő, amik másolatait kiállítottuk egy szabadtéri vitrinben. A tér nyugati oldalán pedig az egykori Szent Péter plébániatemplomhoz tartozó több mint négyszáz sír került feltárásra.” – hangsúlyozta a régész.
Hahn-Poszmik Réka, a Városgondnokság kertészeti divíziójának helyettes vezetője kiemelte, sajnos nem lehetett megmenteni a régi tér öreg és korhadt japánakácait, amelyek helyett a szobor két oldalára ültettek hasonló fákat. Összesen egyébként 11 fát telepítettek a megújult a térre, de az elültetett évelők, hagymás növények és hortenziák már az idei vegetációs időszakban is megmutatják majd szépségüket. Az ágyásokba pedig automata öntözőrendszert telepítettek a kertészek.
(ÖKK, fotó: Simon Erika)
0 hozzászólás