Milyen betegségeket gyógyíthatunk az ökörfarkkóró virágával? Mire kell figyelni a virágok gyűjtésekor és szárításakor? Ennek jártunk utána!
Az ökörfarkkóró (népies nevén: ökörfarkvirág, királygyertya, gyapjúfű, nyúlszakáll, jéglevél, koldustakaró, indián rongyfű, Ádám vesszeje) legértékesebb része a virága, pontosabban a virágpárta. Ezt használják gyógyászati célokra. A gyűjtést egész nyáron elvégezhetjük, mivel ezekben a hónapokban az ökörfarkkóró folyamatosan virágzik. A virágot száraz, napos időben kell leszedni, s akkor, amikor épp kinyílik, méghozzá a reggeli órákban. Figyelni kell arra, hogy még ne járjon nagyon magasan a nap, mert később becsukódnak a virágok.
A pártákat a fészekből kell kicsípni, a csésze nélkül, mert vannak, akiknek köhögési ingert váltanak ki a szőröcskék. A pártát a porzókkal együtt kell leszedni. (A kelyhet ne hagyjuk rajta!) Csak kézzel szabad letépni, s azonnal neki kell állni a szárításnak, mert hamar megbarnul.
A szárításhoz nagyon vékony rétegbe terítsük le a virágokat. Figyeljünk a jó szellőzésre és nem baj, ha tűz a nap, sőt! Ha idejében kiterítjük a virágokat, akkor teljesen el is távozik belőlük a nedvesség naplementéig. A gyors száradás azért is szükséges, hogy megőrizze gyönyörű sárga színét.
Az ökörfarkkóró virágának leszedése és szárítása a legkényesebb az összes gyógyfű közül.
Ha túl sokáig állnak a virágok, akkor megbarnulnak. Ha esetleg nem szárad meg estig, akkor próbáljuk meg a lakásban (kemence felett) szikkasztani. Igaz, hogy így veszteni fog az értékéből, de mégse megy teljesen kárba a gyűjtésünk. E művelet közben ne nyomkodjuk és ne forgassuk a virágokat, mert megmaradhat rajtuk az ujjunk nyoma.
A tárolásnál ügyelni kell arra, hogy jól el legyen zárva, mert könnyen felveszi a levegő nedvességtartalmát, amitől megfeketedik és értéktelenné válik. Többféle légmentesen záródó doboz kapható e célra.
Ha valaki nem szeretne ökörfarkkóró után kutatni az erdők szélén, patakok mentén, hegyvidékeken, utak mentén, mezsgyéken, szántókon, legelőkön, parlagokon, kőbányákban, kőhányásokon, vasúti töltések lejtőin, homokterületeken – az megpróbálkozhat a termesztésével is.
Magról nevelhető: ezt kora tavasszal vagy késő ősszel tehetjük meg. Mivel a magok nagyon aprók, sulykolni kell. Kelés után ritkításra lesz szükség – és persze gyomlálásra is. Otthonául szolgálhat homok és kavicstalaj is.
Az ökörfarokkóró az Európai Gyógyszerügynökség hivatalosan is elismert gyógynövényei közé tartozik. Nyálkaanyagokat (3-8%), szaponinokat, flavonoidokat (1-4%) és karotinoidokat tartalmaz.
Szaponintartalma miatt kiválóan használhatjuk hurutos köhögés esetén. Nagyon jó nyálkaoldó. (Leggyakrabban légzőszervi problémák kezelésére javasolják.) Nagyon jól használható száraz és asztmatikus köhögésre is – nyálkatartalmánál fogva. (Bár e célra inkább a levelét ajánlott használni.) Heszperidin tartalmánál miatt hozzá nyúlhatunk felső légúti hurutok, hőemelkedés, láz csillapítása céljából is.
A teljes cikk itt olvasható:
Ökörfarkkóró – a légúti betegségek gyógyítója (fmc.hu)
0 hozzászólás